Paryż – wirtualne podróże w bibliotece, relacja ze spotkania
W miniony piątek spacerowaliśmy wirtualnie po Paryżu, stolicy Francji, mieście artystów i zakochanych.
Pierwszym punktem naszej wirtualnej wycieczki była Aleja Pól Elizejskich, część centralne osi Paryża rozciągająca się od placu Zgody do Placu De Gaulle’a na długości 1910 metrów reprezentacyjna aleja miasta.
Należy wspomnieć tutaj o polski akcencie, niestety nie zrealizowanym jak dotąd. W 1991 roku został ogłoszony konkurs na projekt modernizacji nowoczesnej dzielnicy La Defense. Wśród zaproszonych do udziału
w konkursie artystów znalazła się między innymi Magdalena Abakanowicz, polska rzeźbiarka i to właśnie jej projekt Architektury Arborealnej wzbudził największe zainteresowanie, wygrywając tym samym konkurs.
Następnie przenieśliśmy się na wzgórze Montmartre do historycznej dzielnicy Paryża o tej samej nazwie. W XIX wieku znajdowało się tutaj centrum artystyczne Paryża, obecnie jest to chętnie odwiedzany przez turystów zakątek z górującą nad miastem bazyliką Sacre-Coeur.
Cmentarz Pere-Lachaise to największy i najsłynniejszy paryski cmentarz założony w 1804 roku w ogrodach przylegających do willi Mont-Louis. To tutaj w 1849 roku spoczął Fryderyk Chopin.
Ogród Luksemburski – obecnie park miejski, swoje powstanie zawdzięcza Marii Medycejskiej, na które to życzenie w 1630 roku założono ogród, a w jego północnej części wzniesiono pałac, obecnie siedzibę senatu.
Na koniec naszej wirtualnej podróż zawitaliśmy oczywiście do Luwru, jednego z największych muzeów na świecie. Jego powierzchnia równa się 1/10 powierzchni Libiąża. Dzięki aplikacji zainstalowanej na naszych tabletach mogliśmy przyjrzeć się wybranym dziełom sztuki malarskiej, które znajdują się w zbiorach Luwru.
Spotkanie przebiegało w kameralnej, luźnej atmosferze. Przez uczestników zostało okraszone własnymi wspomnieniami z Paryża i nie tylko, fragmentami książek dotyczących tematu i drobnym poczęstunkiem
w postaci słodkich malin. Na stole znalazły miejsce również powieści dotyczące Paryża kilka z nich zostało przez uczestniczki wypożyczonych z biblioteki.
Dziękujemy uczestnikom za spotkanie, i zapraszamy na kolejne.
W najbliższy piątek pod hasłem: cudze chwalicie, swego nie znacie… zwiedzimy niej znane zakątki powiatów chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego i pszczyńskiego.