Pamięć o żołnierzach wyklętych w Libiążu
W ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Libiążu odbył się cykl wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, których organizacji podjęli się: Burmistrz Libiąża, Miejska Biblioteka Publiczna w Libiążu, Zarząd Mienia Komunalnego w Libiążu, Libiąskie Centrum Kultury oraz Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu, natomiast partnerami wydarzeń byli: NSZZ Solidarność ZG Janina w Libiążu oraz ZZ Kontra przy ZG Janina.
Młodzież gimnazjalna oraz mieszkańcy już w piątek 26 lutego uczestniczyli w Libiąskim Centrum Kultury w prelekcji pracownika IPN w Krakowie dotyczącej powojennej historii związanej z żołnierzami AK, obejrzeli także dwa filmy dokumentalne ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej.
W sobotę na targowisku miejskim miał miejsce piknik militarny, gdzie mieszkańcy mieli możliwość m.in. obejrzenia wystawy poświęconej historii Żołnierzy Wyklętych oraz militariów ze zbiorów libiąskich pasjonatów historii II wojny światowej.
Uczniowie szkół gimnazjalnych naszej gminy zostali zaproszeni do udziału w wydarzeniach, które poprzez zabawę i rywalizację przybliżały ten pasjonujący, ale i niełatwy fragment historii naszego kraju.
W turnieju gry karcianej zatytułowanej Bohaterowie Wyklęci wyłonieni zostali dwaj laureaci pierwszych miejsc – Patryk Kumanek oraz Aleksander Potoczny, obaj z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego z Oddziałami Integracyjnymi w Libiążu. Okazało się, że młodzież bardzo chętnie gra w podobne gry, historyczne czy strategiczne, planszowe i karciane, które są dla nich ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu.
Miejska gra terenowa Cześć Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci została przygotowana przez harcerzy z 3 Drużyny Wędrowniczej ALTAIR. Wzięły w niej udział 10 osobowe drużyny z libiąskich gimnazjów. Po pokonaniu wyznaczonej trasy i wykonaniu zadań na punktach kontrolnych oraz odpowiedzeniu na pytania w quizie sprawdzającym wiedzę zdobytą podczas gry, drużyny zajęły następujące miejsca:
I miejsce – Gimnazjum nr 2 z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Libiążu (36 pkt.),
II miejsce – Gimnazjum KSW w Libiążu (34 pkt.),
III miejsce – Gimnazjum nr 1 w Libiążu (28 pkt.).
Wszyscy uczestnicy, choć zmęczeni i zmarznięci, byli wyjątkowo zadowoleni z tej propozycji, która nie tylko pozwalała na dobrą zabawę i rywalizację, ale też przybliżyła im fragment rodzimej historii.
Wszystkim uczestnikom obu gier burmistrz Libiąża Jacek Latko wręczył dyplomy i nagrody ufundowane przez organizatorów i partnerów przedsięwzięcia.