Odkrywamy Niepodległość
Spotkania Odkrywamy Niepodległość mają na celu pozyskanie od mieszkańców artefaktów i wspomnień rodzinnych z czasów I wojny światowej oraz II Rzeczypospolitej.
W rodzinach były i są przekazywane opowieści i informacje o losach przodków. Interesujące są relacje o wydarzeniach i przeżyciach, służbie wojskowej (na jakim froncie, w jakiej armii, w jakiej formacji wojskowej, jaki stopień wojskowy, w jakich walkach brali udział itp.) z okresu wojny 1914-1918 oraz walk o granice (powstanie wielkopolskie, powstania śląskie, wojna polsko-bolszewicka) i kształtowania się II Rzeczypospolitej i jej historii. Bardzo ważna jest nawet sama informacja np. o służbie wojskowej.
Równie istotne są informacje o życiu codziennym mieszkańców powiatu chrzanowskiego z I wojny światowej i lat 1918-1939 (praca, kultura) – powstanie i rozwój szkół, zakładów przemysłowych i różnych organizacji i instytucji.
Poszukujemy pamiątek dotyczących wyżej wymienionych aspektów życia. Mogą to być: zdjęcia, dokumenty, spisane wspomnienia, listy, kartki pocztowe, pieniądze, odznaki itp. Udostępnione materiały będą skopiowane (skan, zdjęcie) i oddane właścicielom. Ze zgromadzonego w ten sposób materiału zostanie przygotowana wystawa plenerowa i publikacja. Cyfrowe wersje zdjęć i dokumentów zostaną też udostępnione na stronach internetowych cyfrowych archiwów.
Biblioteka przystąpiła do akcji w ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Chrzanowie i Muzeum w Chrzanowie. Akcja ta ma na celu pokazanie udziału mieszkańców powiatu chrzanowskiego w wydarzeniach lat 1914-1939 oraz zachowanie pamięci o nich dla przyszłych pokoleń. Szczegółowe informacje: tel. 32-6277577 w. 29, e-mail: regionalia@mbp.libiaz.pl