Historia naszej Biblioteki
Biblioteka Publiczna w Libiążu powstała w marcu 1949 roku. Nowo powstała instytucja pod nazwą Gromadzkiej Biblioteki Publicznej otrzymała dwa pomieszczenia obok Ośrodka Zdrowia w budynku Domu Starców, a pierwszym pracownikiem, który podjął się uporządkowania i oprawienia napływających książek była Zofia Szpilka, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Libiążu.
Pierwszy „księgozbiór” liczył 49 książek – dary od mieszkańców oraz reszty ocalałych zbiorów przedwojennej biblioteki „Jedność”. Wkrótce na półki libiąskiej biblioteki trafiły także książki i czasopisma otrzymane z Ministerstwa Oświaty i Komitetu Upowszechniania Książki.
W następnych latach biblioteka często zmieniała lokalizację. Przed rokiem 1957 została przeniesiona do budynku Szkoły Podstawowej Nr 1 przy ulicy Działkowej, gdzie obecnie mieści się Urząd Miasta. W latach 1964-1965 funkcjonowała w źle zabezpieczonych pomieszczeniach prywatnego budynku przy ulicy Oświęcimskiej. W listopadzie 1965 roku książnicę przeniesiono do kolejnego prywatnego lokalu przy obecnej ulicy Armii Krajowej. Budynek wówczas liczył już przeszło 120 lat, posiadał niewielkie i niskie pomieszczenia. Do placówki przybywało coraz więcej regałów i książek, co powodowało, iż pomieszczenia te stawały się coraz bardziej ciasne. W takich warunkach biblioteka funkcjonowała przez 16 lat.
W roku 1969 Libiąż otrzymał prawa miejskie, a biblioteka z dniem 1 stycznia 1969 roku zmieniła swoją nazwę na Miejską Bibliotekę Publiczną. Do 31 stycznia 1974 roku funkcjonowała z jednoosobową obsadą. Kolejne lata wraz ze wzrostem księgozbioru i zmianami lokalowymi przyniosły zwiększenie zatrudnienia w bibliotece. W październiku 1981 roku przeprowadziła się do przekazanych przez władze gminne dwóch pomieszczeń przy ulicy 1 Maja 8.
Powierzchnia użytkowa placówki zwiększyła się niewiele, ale uzyskany lokal był od poprzedniego wyższy, jaśniejszy i posiadał centralne ogrzewanie, a sąsiedztwo nowego osiedla Flagówka wpłynęło na wzrost czytelnictwa. Wkrótce jednak pomieszczenia biblioteczne wskutek przybywania nowych książek ponownie stały się zbyt małe, dlatego w następnych latach biblioteka powiększała się o kolejne pomieszczenia. Pozwoliło to na wprowadzenie wolnego dostępu do półek oraz wydzielenie osobnych wypożyczalni dla dorosłych i dzieci, działu opracowania zbiorów oraz czytelni. Rozpoczęto wówczas także prace nad tworzeniem katalogu centralnego oraz tytułowego obok już istniejącego: alfabetycznego i rzeczowego.
W 1995 roku utworzono Libiąskie Centrum Kultury, które powstało w wyniku połączenia Miejskiego Ośrodka Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Przez 12 lat biblioteka funkcjonowała jako jeden z działów nowej placówki pod nazwą Biblioteki Głównej Libiąskiego Centrum Kultury. W tym okresie libiąska książnica prowadziła także ożywioną działalność kulturalną, organizowała imprezy dla najmłodszych, konkursy, spotkania autorskie o zasięgu gminnym i ponadgminnym, ściśle współpracując z Libiąskim Centrum Kultury.
W 2001 r. bibliotekę przeniesiono do obecnego lokalu, gdzie zajmuje parter i przyziemie budynku. Znaczne zwiększenie powierzchni pozwoliło na poszerzenie działalności instytucji, rozwój księgozbioru i różnorodność oferty dla mieszkańców.
Z dniem 1 czerwca 2007 r. w wyniku podziału LCK została utworzona Miejska Biblioteka Publiczna w Libiążu i pod tą nazwą działa obecnie. W jej skład, oprócz Biblioteki Głównej wchodzą 3 filie biblioteczne – w Żarkach (od 1962 r.), w Gromcu (od 1988 r.) oraz w Libiążu (od 1995 r.). Nowa, samodzielna instytucja, rozszerzyła swoją działalność związaną z upowszechnianiem kultury i czytelnictwa, organizując wiele wydarzeń skierowanych do mieszkańców gminy Libiąż, równocześnie na bieżąco poszerzając księgozbiór, zbierając materiały regionalne, archiwizując dokumenty życia lokalnego.
Do podstawowych zadań MBP w Libiążu należy bieżąca działalność – udostępnianie zbiorów i usługi czytelni, opracowywanie zbiorów, przechowywanie, ochrona, inwentaryzacja i selekcja zbiorów, a także stałe uzupełnianie księgozbioru wypożyczalni i czytelni poprzez zakupy nowości wydawniczych, jak również działalność kulturalno-edukacyjna w zakresie upowszechniania kultury i czytelnictwa.
Po kilkunastu latach funkcjonowania biblioteki w obecnej lokalizacji przyszedł czas na zmianę wizerunku. W roku 2013 MBP otrzymała dofinansowanie zadania pod nazwą „Nowoczesna biblioteka w Libiążu – remont, modernizacja, przebudowa i wyposażenie Biblioteki Głównej w Libiążu” realizowanego w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytetu „Biblioteka + Infrastruktura bibliotek” i do końca 2015 r. pomieszczenia Biblioteki Głównej przeszły gruntowną modernizację.