Wykład Pawła Siudy pt. „Ścieżkami Libiąża” – relacja
Ostatnim punktem tegorocznego Tygodnia Bibliotek było spotkanie poświęcone historii Libiąża, które odbyło się 14 maja. Wpisało się w obchodzony w tym roku jubileusz 50-lecia nadania praw miejskich Libiążowi. Podczas pierwszej części spotkania wolontariusze biorący aktywny udział w wydarzeniach bibliotecznych otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
Wolontariuszki uczestniczące w projektach historycznych miały także możliwość zaprezentowania efektów swojej pracy w postaci prezentacji multimedialnej i wystawy, które poświęciły oświacie Libiąża w XX wieku, a w szczególności szkole na Kolonii Leśniowa – obecnie już nieistniejącej. Materiały historyczne młodzież poszukiwała w archiwach rodzinnych, a zebrane wiadomości oparła m.in. na wspomnieniach swoich dziadków. Wolontariuszki spisały również lokalne historie dzięki życzliwości mieszkańców Libiąża, którzy udostępnili pamiątkowe fotografie do projektu.
W kolejnej części spotkania Paweł Siuda – pasjonat lokalnej historii, zaproponował słuchaczom multimedialny spacer po Libiążu. Podczas prezentacji widzowie mogli zobaczyć dawny wygląd budynków i miejsc Libiąża utrwalony na starych fotografiach i pocztówkach, a także porównać go do współczesnego oblicza. Większość miejsc Libiąża ma swoją historię, która wydobyta z mroków zapomnienia, spisana i opowiedziana przez Pawła Siudę ożyła na nowo, zafascynowała młodych ludzi i wzruszyła starszych mieszkańców Libiąża, noszących w pamięci dawny obraz miasta. Wiele współczesnych budynków miało inne przeznaczenie użytkowe. Dawniej mieściły się w nich szkoły, instytucje, siedziby organizacji, biblioteki. Z wieloma miejscami wiążą się też ciekawe historie, które czasami wchodziły do nazewnictwa lokalnego.
Spotkanie podsumowano wnioskiem, iż warto poznawać swoje historie rodzinne i je spisywać. Mogą one kiedyś stać się niezwykle cennym materiałem historycznym do opowiedzenia dziejów naszego miasta.