73 Rocznica Wyzwolenia Libiąża – prelekcja
25 stycznia odbyła się w bibliotece prelekcja w ramach uroczystości związanych z 73 Rocznicą Wyzwolenia Libiąża spod okupacji niemieckiej. Wykład pt. „Jan Baraś – Komski. Artysta, więzień KL Auschwitz, uciekinier. Związki konspiracyjne z Libiążem” wygłosił dr Igor Bartosik – pracownik Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Spotkaniu towarzyszyła wystawa obrazów zatytułowana „Martyrologia a pamięć w sztuce” pochodząca ze zbiorów Libiąskiego Centrum Kultury, a otrzymana z Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau, którą można zobaczyć w naszej bibliotece do 9 lutego br.
Dr Igor Bartosik podczas wykładu opowiedział o losach więźniów w obozach koncentracyjnych, ich traumatycznych przeżyciach, nikłych szansach na możliwość buntu, czy powodzenia jakichkolwiek prób ucieczki. W tych trudnych warunkach rodził się jednak ruch oporu, wewnątrz obozu oraz wśród ludności cywilnej zamieszkującej okoliczne wsie i miasteczka, która z narażeniem swojego życia podejmowała się pomocy uciekinierom. W te karty historii wpisała się również działalność konspiracyjna Libiążan, którzy pomagali uciekinierom. W 1942 r. z obozu uciekło czterech więźniów z KL Auschwitz. Jednym z nich był Jan Komski, który w obozie przebywał pod nazwiskiem Baraś. W ucieczce pomagali żołnierze Armii Krajowej z Libiąża, m. in. Antoni Tomera i Andrzej Harat, który użyczył im schronienia w swoim domu. Z tego okresu pochodzi pamiątkowa fotografia jego i jego córki z uciekinierami, przypomniana podczas spotkania (na zdjęciu). Jan Baraś-Komski namalował także portrety rodziny Haratów, które pokazano podczas prezentacji.
Dr Igor Bartosik, zapytany o swoją książkę „Ja z krematorium Auschwitz” wydanej wraz z Adamem Wilmy, przytoczył wspomnienia z niezwykłych spotkań z Henrykiem Mandelbaumem, jednym z ostatnich świadków Holocaustu.