Wojciech Chmielarz w libiąskiej bibliotece

Chmielarz

W piątek 18 czerwca Miejską Bibliotekę Publiczną w Libiążu odwiedził Wojciech Chmielarz, dziennikarz i autor poczytnych kryminałów o komisarzu Jakubie Mortce, cyklu gliwickiego oraz powieści kryminalnych „Żmijowisko”, „Rana”, „Wyrwa” czy „Prosta sprawa”. Pisarz niezwykle zajmująco opowiadał o kulisach pracy dziennikarza, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego, dzięki której udało mu się nawiązać współpracę z oficerami służb specjalnych i detektywami, co z kolei pozwoliło mu poznać tajniki ich pracy, a tym samym dało możliwość tworzenia wiarygodnych bohaterów oraz tła do poszczególnych wydarzeń. Zaznaczył jednak, że sytuacje, które opisuje w swoich powieściach, zdarzają się bardzo rzadko. Uczestnicy mieli również możliwość zadawania pytań autorowi, z czego chętnie skorzystali. Dotyczyły one m. in. dyscypliny pracy pisarza, procesu twórczego, współpracy z wydawnictwem oraz pomysłów na kolejne książki. Wydarzenie miało charakter stacjonarny, na co wszyscy czekali z niecierpliwością, a ze względu na ograniczenie w dopuszczalnej liczbie uczestników, zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami i duże zainteresowanie wśród czytelników zorganizowano dwa spotkania jednego dnia. Wieczór z autorem odbył się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki i współfinansowane było przez Instytut Książki. Osoby, które z różnych przyczyn nie mogły wziąć udziału miały możliwość obejrzenia na żywo transmisji on-line w mediach społecznościowych.

20210618_170437
autograf Chmielarz