Skip to content

Standardy Ochrony Małoletnich

Standardy ochrony małoletnich

w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Libiążu

 

Biblioteka jako miejsce, w którym dzieci i młodzież zapoznają się z kulturą i spędzają wolny czas, uznaje swoją istotną rolę w promowaniu i przestrzeganiu praw człowieka. Biblioteka przyjmuje na siebie odpowiedzialność za promowanie odpowiednich postaw wobec dzieci i młodzieży oraz szerzenia edukacji w zakresie dzieciństwa wolnego od przemocy.

 

Rozdział I

Postanowienia ogólne

§ 1.

Użyte poniżej określania oznaczają:

  1. Biblioteka – Miejską Bibliotekę Publiczna w Libiążu, tj. Bibliotekę Główną oraz wszystkie Filie.
  2. Dyrektor – dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Libiążu.
  3. Małoletni – każdą osobę do ukończenia 18 roku życia.
  4. Pracownik – każdą osobę zatrudnioną lub współpracującą z biblioteką, bez względu na formę, w tym w szczególności pracownika, zleceniobiorcę, wykonawcę, praktykanta, wolontariusza, stażystę, itp., która z racji pełnionej funkcji lub wykonywanych zadań ma lub może mieć kontakt z małoletnimi.
  5. Koordynator – osobę wyznaczoną do organizowania działań biblioteki zmierzających do realizacji obowiązków wynikających z ustawy.
  6. Rodzice – przedstawicieli ustawowych małoletniego pozostającego pod ich władzą rodzicielską; jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka.
  7. Opiekun – opiekuna prawnego małoletniego, tj. osobę, która jest przedstawicielem ustawowym małoletniego, może dokonywać czynności prawnych w imieniu małoletniego i ma za zadanie chronić jego interesy prawne, osobiste i finansowe.
  8. Standardy – niniejszy dokument wraz z załącznikami, wprowadzony na podstawie Zarządzenia Dyrektora Biblioteki.
  9. Krzywdzenie – zachowanie niedozwolone, mające ujemny wpływ na rozwój psychiczny lub fizyczny małoletniego.
  10. Ustawa – ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz.U. z 2024 r. poz. 560).



§ 2.

  1. Pracownicy realizują zasady ochrony małoletnich w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych oraz swoich kompetencji.
  2. Zasady bezpiecznych relacji pracowników z małoletnimi, określone przez Standardy, obowiązują wszystkich pracowników, stażystów i wolontariuszy, a także każdą dorosłą osobę mającą kontakt z małoletnimi znajdującymi się pod opieką Biblioteki, jeśli kontakt ten odbywa się za zgodą biblioteki lub na jej terenie.
  3. Znajomość i zaakceptowanie zasad są potwierdzone podpisaniem oświadczenia, którego wzór stanowi Załącznik nr 1 do Standardów.
  4. Dyrektor może wyznaczyć Koordynatora odpowiedzialnego za stosowanie i monitorowanie Standardów oraz podaje to do wiadomości pozostałych pracowników.

§ 3.

  1. Rekrutacja pracowników odbywa się zgodnie z uwzględnieniem niniejszych Standardów , w szczególności w przypadku pracowników mających bezpośredni kontakt z małoletnimi.
  2. Każdy pracownik przed dopuszczeniem do realizacji obowiązków podaje dane osobowe, które następnie służą bibliotece do wykonania obowiązku określonego w art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i sprawdzenia pracownika w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zgodnie z Procedurą stanowiącą załącznik nr 2.
  3. Osoba figurująca w Rejestrze nie może zostać zatrudniona.
  4. Biblioteka zobowiązuje wszystkich pracowników do zapoznania się z niniejszym dokumentem i przestrzegania go pod rygorem zakończenia stosunku prawnego łączącego bibliotekę z tą osobą.
  5. W przypadku korzystania z usług podmiotów trzecich celem organizowania zajęć dla dzieci biblioteka wymaga, aby podmiot ten zaakceptował niniejszy dokument i zobowiązał się (w tym własnych pracowników i współpracowników delegowanych do wykonywania zadań na rzecz biblioteki) do przestrzegania jego zapisów.

Rozdział II

Zasady bezpiecznych relacji pracowników biblioteki z małoletnimi

 

§ 4.

  1. Pracownicy w relacjach z małoletnimi kierują się ich dobrem i działają w ich najlepszym interesie, z poszanowaniem ich godności i potrzeb.
  2. Pracownicy traktują małoletnich z szacunkiem i cierpliwością.
  3. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec małoletnich jakichkolwiek form przemocy.
  4. Pracownicy zobowiązani są do utrzymywania profesjonalnych relacji z małoletnimi przy zastosowaniu działań i komunikatów adekwatnych do sytuacji, wieku małoletniego i jego stopnia rozwoju.
  5. Małoletni ma prawo do uzyskania informacji o osobie, której może zgłosić niewłaściwe zachowanie oraz ma prawo oczekiwać odpowiedniej reakcji na zgłoszenie. Pracownicy będą informować małoletnich o formach zgłaszania sytuacji, zachowań lub słów, w których czują się niekomfortowo. Pracownicy są zobowiązani do wysłuchania małoletniego lub wskazania osoby, z którą mogą porozmawiać, do udzielenia pomocy małoletniemu lub innej odpowiedniej do sytuacji reakcji na niewłaściwe zachowanie.
  6. Szczegółowe zasady bezpiecznych relacji pracowników z małoletnimi stanowią Załącznik nr 3.

§ 5.

  1. Biblioteka, uznając prawo każdej osoby do prywatności i ochrony jej dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku małoletnich.
  2. Pracownicy nie mogą utrwalać wizerunku małoletnich (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych.
  3. Pracownicy nie mogą utrwalać wizerunku małoletniego w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
  4. Jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie i upublicznienie wizerunku nie jest wymagana.

 

Rozdział III

Internet

 

§ 6.

  1. Biblioteka, zapewniając małoletnim dostęp do internetu, jest zobowiązana podejmować działania zabezpieczające ich przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju.
  2. Na terenie biblioteki dostęp małoletnich do internetu możliwy jest:
    1. na przeznaczonych do tego komputerach, znajdujących się na terenie biblioteki (dostęp swobodny),
    2. za pomocą własnego urządzenia użytkownika, przez sieć wifi.
  3. Rozwiązania organizacyjne w Bibliotece bazują na aktualnych standardach bezpieczeństwa.

§ 7.

  1. Na wszystkich komputerach ze swobodnym dostępem do internetu na terenie biblioteki jest zainstalowane i regularnie aktualizowane oprogramowanie zabezpieczające.
  2. Pracownik czytelni internetowej regularnie sprawdza (nie rzadziej niż raz w miesiącu), czy na komputerach z wolnym dostępem do internetu nie znajdują się niebezpieczne treści oraz w miarę możliwości stara się ustalić, kto korzystał z komputera w czasie, gdy treści te zostały tam zapisane.
  3. Informację o małoletnim, który korzystał z komputera w czasie wprowadzenia niebezpiecznych treści pracownik przekazuje Dyrektorowi, a ten następnie przekazuje tę informację rodzicom małoletniego.
  4. Zasady bezpiecznego korzystania z internetu zawarte są w załączniku nr 4.

 

Rozdział IV

Rozpoznawanie i reagowanie na symptomy krzywdzenia małoletnich

 

§ 8.

  1. Pracownicy w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę i reagują na symptomy krzywdzenia małoletnich, zarówno przez osobę dorosłą, jak i przez inną osobę małoletnią.
  2. Przykładowe symptomy krzywdzenia zawiera załącznik nr 5 do Standardów.

 

§ 9.

 

  1. W przypadku powzięcia przez pracownika podejrzenia, że małoletni jest krzywdzony, lub zgłoszenia takiej okoliczności przez inną osobę pracownicy są zobowiązani do pomocy małoletniemu i poinformowania Dyrektora lub Koordynatora.
  2. O zdarzeniu informowani są rodzice/opiekunowie małoletniego i zostaje im przekazana informacja na temat dostępnej oferty wsparcia, a także o obowiązku zgłoszenia przez bibliotekę podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiednich instytucji.
  3. Dyrektor składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury lub policji, a w razie potrzeby do innych podmiotów.
  4. Pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania jej Dyrektorowi lub Koordynatorowi, który z przebiegu interwencji sporządza kartę interwencji (wzór karty stanowi załącznik nr 6 do Standardów).
  5. Na prośbę oraz w konsultacji z rodzicami/opiekunami sporządza się plan wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.
  6. W przypadku, gdy zgłoszono krzywdzenie małoletniego przez pracownika Biblioteki, wówczas zostaje on odsunięty od wszelkich form kontaktu z małoletnimi do czasu wyjaśnienia sprawy.

 

§ 10.

 

  1. W przypadku podejrzenia, że życie małoletniego jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe) dzwoniąc pod numer alarmowy.
  2. Poinformowania służb dokonuje pracownik, który pierwszy podjął informację o zagrożeniu, następnie wypełnia kartę interwencji i przekazuje ją Dyrektorowi lub Koordynatorowi.

 

§ 11.

 

  1. Wszystkie osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych powzięły informacje o krzywdzeniu małoletniego są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
  2. Dokumentacji powstałej w wyniku czynności związanych z realizowaniem Standardów ochrony małoletnich nie należy kopiować w celu udostępnienia. Nie należy rozpowszechniać ani w jakikolwiek sposób udostępniać dokumentów dotyczących danego wypadku krzywdzenia małoletniego z wyłączeniem udostępniania instytucjom uprawnionym w ramach działań interwencyjnych.

 

Rozdział V

Monitoring i aktualizacja Standardów

 

§ 12.

 

  1. Za stosowanie i monitorowanie stosowania Standardów ochrony małoletnich odpowiedzialny jest Dyrektor, który może wyznaczyć do tego celu Koordynatora.
  2. O wyznaczonej osobie Dyrektor informuje pracowników Biblioteki.
  3. W celu zapewnienia dostosowania Standardów do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami Dyrektor lub Koordynator przeprowadza, co najmniej raz na 2 lata, przegląd oceniający poziom realizacji Standardów.
  4. W ramach przeglądu wśród pracowników przeprowadza się ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów. Wzór ankiety stanowi załącznik nr 7.
  5. Po opracowaniu wyników ankiety oraz przeglądu sporządzany jest raport, a w razie potrzeby do Standardów wprowadzane są niezbędne zmiany.

 

Rozdział VI

Przepisy końcowe

 

§ 13.

 

  1. Standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.  
  2. Ogłoszenie następuje poprzez udostępnienie ich w miejscu dostępnym dla pracowników oraz na stronie internetowej.
  3. Wersja skrócona Standardów dla małoletnich o treści jak w załączniku nr 8 zamieszczona jest na stronie internetowej biblioteki.

 

Załącznik nr 1
do Standardów Ochrony Małoletnich
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Libiążu

 

OŚWIADCZENIE O ZAPOZNANIU SIĘ ZE STANDARDAMI OCHRONY MAŁOLETNICH 
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Libiążu

 

Libiąż, dnia ……………………………..

 

……………………………………………………………….

(imię i nazwisko pracownika)

………………………………………………………………..

(forma zatrudnienia/stanowisko)

 

Niniejszym oświadczam, że zapoznałam/em się ze Standardami ochrony małoletnich w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Libiążu i przyjmuję je do stosowania.

………………………………………………………

(podpis)

 

Załącznik nr 2
do Standardów Ochrony Małoletnich
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Libiążu

 Procedura weryfikacji pracowników biblioteki
w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym
 

  1. Dyrektor przed dopuszczeniem do wykonywania pracy z małoletnimi weryfikuje czy pracownik figuruje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, prowadzonym przez Ministra Sprawiedliwości (zwany dalej Rejestrem). Weryfikacja będzie obejmować tzw. rejestr z dostępem ograniczonym.
  2. Weryfikacji dokonuje Dyrektor lub inna upoważniona przez niego osoba.
  3. Weryfikacja pracowników zatrudnionych w ramach umowy cywilnoprawnej, stażystów, praktykantów odbywa się przed podpisaniem umowy (a jeśli umowa zawarta jest na dłużej niż rok, co najmniej raz w roku kalendarzowym), a pracowników zatrudnionych w ramach umowy o pracę, co najmniej raz w roku kalendarzowym lub bezpośrednio przed rozpoczęciem pracy z małoletnimi, jeśli zajdzie taka potrzeba. Konieczność weryfikacji zgłasza pracownik odpowiedzialny za realizację umowy lub zajęć z małoletnimi.
  4. Informacje uzyskane z Rejestru są niezwłocznie i trwale niszczone. Z weryfikacji sporządzana jest notatka jedynie w przypadku uzyskania informacji „Figuruje”.
  5. Odpowiedzią na zapytanie w Rejestrze może być informacja:
    a) „FIGURUJE” – oznacza to, że w Rejestrze zgromadzone zostały dane osoby wskazanej w zapytaniu;
    b) „W Rejestrze nie ma informacji o osobach, dla których są spełnione warunki zawarte w zapytaniu” – oznacza to, że w Rejestrze nie zostały zgromadzone dane osoby wskazanej w zapytaniu;
    c) „Trwa postępowanie w celu ustalenia prawidłowych danych. Uzyskanie informacji będzie możliwe po jego zakończeniu” – oznacza to, że dla wskazanych w zapytaniu danych prowadzone jest postępowanie wyjaśniające i udzielenie informacji nie będzie możliwe do czasu jego zakończenia. W przypadku uzyskania takiej informacji ponowne zapytanie należy wysłać w późniejszym terminie, w pilnych przypadkach należy skontaktować się z Biurem Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego. W wypadku uzyskania takiego wyniku podpisanie umowy zostaje wstrzymane, a w przypadku obecnego pracownika nie jest on dopuszczany do pracy z małoletnimi.
  1. W przypadku uzyskania informacji o niefigurowaniu w Rejestrze umowa z daną osobą może zostać podpisana bez konieczności sporządzania notatki o weryfikacji.
  2. W stosunku do osoby figurującej w Rejestrze Dyrektor podejmuje niezwłocznie odpowiednie czynności mające na celu zapewnienie odpowiedniej ochrony małoletnim, w szczególności Dyrektor podejmuje decyzję o nie zawarciu z daną osobą umowy, a w przypadku pracownika etatowego o odsunięciu osoby figurującej w Rejestrze od czynności, projektów, działań związanych z pracą z małoletnim w związku z działalnością Biblioteki.

 

Załącznik nr 3
do Standardów Ochrony Małoletnich
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Libiążu 

Zasady bezpiecznych relacji pracowników z małoletnimi 

Zasady komunikacji między pracownikiem a małoletnim.

  1. Komunikacja między pracownikiem a małoletnim powinna być prowadzona z zachowaniem szacunku, cierpliwości, uważności i zrozumienia.
  2. Odpowiedzi i informacje udzielane małoletnim powinny być udzielane w sposób adekwatny do ich wieku i sytuacji.
  3. Komunikacja z małoletnim powinna się odbywać w sposób, który nie będzie go zawstydzać, lekceważyć ani obrażać.
  4. Pracownik jest zobowiązany do przebywania z małoletnimi w zasięgu wzroku i słuchu innych osób. W przypadku konieczności pozostania z małoletnim sam na sam, pracownik poinformuje o tym fakcie innego pracownika wraz ze wskazaniem miejsca, w którym będą się znajdować.
  5. Pracownik nie może krzyczeć na małoletniego, z wyjątkiem szczególnych przypadków wynikających z bezpieczeństwa małoletniego.
  6. Pracownik jest zobowiązany do każdorazowego poinformowania małoletniego o decyzjach podejmowanych w stosunku do niego oraz wyjaśnienia mu ich podstaw. Podejmowanie decyzji dotyczących małoletniego powinno następować z poszanowaniem jego godności i w miarę możliwości uwzględniać jego oczekiwania.

Prawo do prywatności małoletniego.

  1. Małoletni ma prawo do poszanowania prywatności. Pracownicy podejmują działania z uwzględnieniem tej zasady.
  2. Pracownik nie może ujawniać informacji wrażliwych dotyczących małoletniego wobec osób nieuprawnionych. Informacje wrażliwe obejmują wizerunek małoletniego, informacje o jego sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej.
  3. Pracownik nie może utrwalać wizerunku małoletnich (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych. Dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunków małoletnich. Utrwalanie wizerunku małoletnich jest możliwe wyłącznie na potrzeby Biblioteki oraz za zgodą rodzica lub opiekuna, która jest udzielana w formie pisemnej. Pracownik jest zobowiązany każdorazowo do poinformowania rodzica lub opiekuna oraz małoletniego o celu utrwalenia wizerunku.

Zakaz stosowania wobec małoletniego zachowań niedozwolonych. 

  1. W obecności małoletnich zabronione są jakiekolwiek niestosowne zachowania, w szczególności używanie wulgarnych słów, gestów lub żartów, obraźliwe uwagi pod adresem małoletniego lub innych osób, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności lub atrakcyjności seksualnej, nadużywanie w stosunku do małoletniego władzy, używanie w stosunku do małoletniego jakiejkolwiek formy przemocy.
  2. Zabronione jest krzywdzenie małoletnich w jakiejkolwiek formie.
  3. Pracownikowi nie wolno nawiązywać z małoletnim jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych, ani składać mu propozycji o nieodpowiednim charakterze. Obejmuje to także seksualne komentarze, żarty, gesty oraz udostępnianie małoletnim treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę.
  4. Pracownikowi nie wolno proponować małoletnim alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również używać ich w obecności małoletnich.
  5. Pracownikowi nie wolno przyjmować pieniędzy ani prezentów od małoletnich, ani rodziców/opiekunów małoletniego.
  6. Pracownikowi nie wolno wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec małoletniego lub rodziców/opiekunów małoletniego, które mogłyby prowadzić do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowych i innych.

Zasada równego traktowania. 

  1. Pracownicy są zobowiązani do równego traktowania małoletnich ze względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
  2. Pracownicy są zobowiązani do unikania faworyzowania małoletnich bez względu na przyczynę.

Zasady utrzymywania kontaktu fizycznego z małoletnim. 

  1. Dopuszczalny jest fizyczny kontakt pracownika z małoletnim, który jest stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu, tj.: jest odpowiedzią na potrzeby małoletniego w danym momencie, uwzględnia wiek małoletniego, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny.
  2. Pracownik dokonując oceny stosowności kontaktu fizycznego z małoletnim kieruje się zawsze swoim profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję małoletniego, pytając je o zgodę na kontakt fizyczny.
  3. Pracownikowi nie wolno w jakikolwiek sposób naruszać integralność fizyczną małoletniego.

Zasady utrzymywania kontaktów poza biblioteką.

  1. Kontakt pracowników z małoletnimi powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć celów mieszczących się w zakresie ich obowiązków. Zabronione jest zapraszanie małoletnich do miejsca zamieszkania pracownika.
  2. Utrzymywanie relacji towarzyskich lub rodzinnych (jeśli małoletni i rodzice/opiekunowie małoletnich są osobami bliskimi wobec pracownika) wymaga zachowania poufności wszystkich informacji dotyczących innych małoletnich, ich rodziców/opiekunów. 

 

Załącznik nr 4
do Standardów Ochrony Małoletnich
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Libiążu

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu dla dzieci i młodzieży

  1. Ogranicz zaufanie wobec osób poznanych przez Internet. Nigdy nie masz pewności, z kim naprawdę rozmawiasz. Może wcale nie być Twoim rówieśnikiem, a na zdjęciu, które Ci przesłał to nie on, ale ktoś inny.
  2. Nigdy nie podawaj swoich danych: imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu, ani tego gdzie chodzisz do szkoły. Nie każdy, kto odwiedza Twojego bloga lub kanał na YouTube ma dobre zamiary.
  3. Posługuj się Nickiem – pamiętaj, aby w nicku nie podawać daty urodzenia ani wieku. Obcy nie powinni wiedzieć ile masz lat. Wymyślając swój nick możesz wykorzystać imię ulubionego filmowego lub książkowego bohatera.
  4. Dbaj o bezpieczeństwo swoich przyjaciół – nie podawaj nikomu ich danych, publikuj ich zdjęcia w Sieci, tylko wtedy, gdy się na to zgadzają. Nigdy nie wiesz, jaki ktoś zrobi z nich użytek. Po wysłaniu lub umieszczeniu w Sieci nie masz już nad nimi kontroli. Nikt nie chce, by jego przyjaciele wpadli w kłopoty.
  5. Powiedz dorosłemu, któremu ufasz, gdy coś w Internecie Cię zaniepokoi: jeśli ktoś nęka Cię wysyłając wiadomości przez komunikator lub dostałeś wulgarnego e-maila – powiedz o tym dorosłemu, któremu ufasz. Gdy szukając informacji natkniesz się na stronę namawiającą do nienawiści lub czegoś dziwnego również powiedz o tym dorosłemu.
  6. Bądź ostrożny, gdy spotykasz się z kimś poznanym w Sieci: zawsze porozmawiaj wcześniej o tym z rodzicami. Na pierwsze spotkanie idź z dorosłym, któremu ufasz lub idź ze starszą/starszym koleżanką lub kolegą. Pamiętaj, żeby spotkać się w miejscu publicznym. Nigdy nie zgadzaj się na spotkanie w mieszkaniu nieznajomego/nieznajomej.
  7. Internet daje złudne poczucie anonimowości i bezkarności. Traktuj innych użytkowników Internetu tak jak Ty sam chciałbyś być traktowany. W Sieci nic nie ginie, jeżeli ktoś naruszy Twoje prawa można bez problemu go odszukać.
  8. Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Postaraj się wymyślić takie, którego nikt nie odgadnie. Nie używaj jako hasła imienia pupila, daty urodzenia swojej lub rodziców. Osoba obca, która dostanie się do Twojego konta pocztowego lub komunikatora, z którego korzystasz może Ci narobić dużo kłopotów.
  9. Zabezpiecz komputer. Aktualizuj program antywirusowy, nie otwieraj e-maili od obcych, nieznanych linków – mogą zainfekować Twój komputer.
  10. Szanuj prawo własności w Sieci. Zawsze należy podawać źródła pobranych plików/informacji. Nie pobieraj filmów, muzyki z nielegalnych źródeł.

 

Załącznik nr 5
do Standardów Ochrony Małoletnich
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Libiążu

Przykładowe formy krzywdzenia małoletnich

Krzywdzenie dziecka to każde zamierzone lub niezamierzone działanie osoby dorosłej, które ujemnie wpływa na rozwój fizyczny lub psychiczny dziecka (definicja Światowej Organizacji Zdrowia, WHO).

Wyróżnia się 4 podstawowe formy krzywdzenia:
1. Przemoc fizyczna, w wyniku której dziecko doznaje faktycznej fizycznej krzywdy lub jest nią potencjalnie zagrożone. Krzywda ta następuje w wyniku działania bądź zaniechania działania ze strony rodzica lub innej osoby odpowiedzialnej za dziecko lub ze strony osoby, której dziecko ufa bądź która ma nad nim władzę. Nieprzypadkowe zranienie polegające na przykład na: popychaniu, szarpaniu, policzkowaniu, szczypaniu, kopaniu, duszeniu, biciu otwartą ręką, pięścią lub przedmiotami, oblewaniu wrzątkiem lub substancjami żrącym, użyciu broni, ostrych narzędzi. Może być czynnością powtarzalną lub jednorazową.
Zauważalne symptomy przemocy fizycznej:
ślady palców i przedmiotów na ciele dziecka, okrągłe punktowe poparzenia, opuchlizna, złamania, zwichnięcia, skarpetkowe odparzenia, siniaki w nietypowych miejscach ciała dziecka, np. okularowe w okolicy oczu.
Pośrednio obserwowanie zachowania dziecka:
lęk przed rozebraniem się, lęk przed dotykiem drugiej osoby, strój nieadekwatny do pory roku i pogody (długie rękawy, kiedy jest ciepło), nadmierna apatia lub agresja, noszenie ciemnych okularów, także przy braku słońca.
Zalecane zachowanie – wzmożony nacisk na obserwację symptomów i zachowania dziecka, jeśli małoletni nie mówi.

  1. Przemoc psychiczna – chroniczna, niefizyczna, szkodliwa interakcja pomiędzy dzieckiem a osobą dorosłą, obejmująca zarówno działania jak i zaniechania.
    Formy przemocy psychicznej: niedostępność emocjonalna, zaniedbywanie emocjonalne, relacja z dzieckiem oparta na wrogości, obwinianiu, oczernianiu, odrzucaniu, nieodpowiedzialne rozwojowo lub niekonsekwentne interakcje z dzieckiem, niedostrzeganie lub nieuznawanie indywidualności dziecka i granic psychicznych pomiędzy osobą dorosłą a dzieckiem.
    Objawy przemocy psychicznej:
    zaburzenia mowy (wynikające z napięcia nerwowego), psychosomatyczne (bóle jelitowo– żołądkowe, bóle i zawroty głowy), moczenie i zanieczyszczanie się, bóle mięśni, nadmierna potliwość, zaburzenia snu, brak poczucia pewności siebie, niska samoocena, wycofanie, depresja, fobie, lęki, zachowanie destrukcyjne, kłopoty z kontrolą emocji, poczucie krzywdy i winy, nieufność do innych, problemy szkolne, zachowania agresywne w stosunku do innych osób.
  2. Wykorzystanie seksualne – włączanie dziecka w aktywność seksualną, której nie jest ono w stanie w pełni zrozumieć i udzielić na nią świadomej zgody, i/lub na którą nie jest odpowiednio dojrzałe rozwojowo i nie może się zgodzić w ważny prawnie sposób i/lub która jest niezgodna z normami prawnymi lub obyczajowymi, społecznymi.
    Z wykorzystaniem seksualnym mamy do czynienia, gdy taka aktywność (np. prezentowanie treści o tematyce pornograficznej, robienie zdjęć lub filmów z udziałem dziecka bez odzieży, komentowanie dziecka w sposób erotyczny, proponowanie relacji intymnych, dotykanie w miejscach intymnych, zmuszanie do oglądania nagości i/lub dotykania przez dziecko, ocieranie, kontakty oralne) wystąpi między dzieckiem a dorosłym lub dzieckiem a innym dzieckiem, jeśli te osoby ze względu na wiek bądź stopień rozwoju pozostają w relacji opieki, zależności i władzy.
    Konsekwencje przemocy seksualnej:
    – Somatyczne: infekcje dróg moczowo – płciowych bez podłoża organicznego, urazy zewnętrznych narządów płciowych: zaczerwienienia, otarcia naskórka, bolesność, urazy około odbytowe i pochwy, ból przy oddawaniu moczu czy kału, np. krwawe stolce, krwawienie z narządów rodnych, upławy, infekcje jamy ustnej, urazy ciała związane ze stosowaną przemocą fizyczną, infekcje przenoszone drogą płciową (np. weneryczne, grzybicze, HIV), niezrozumiałe pojawienie się dolegliwości somatycznych, np. bólów brzucha, głowy, wymiotów, nudności, nietrzymanie kału i moczu, spadek apetytu, trudności związane z siedzeniem lub chodzeniem, ciąża.
    – Poznawcze, emocjonalne, behawioralne: zbytnia erotyzacja dziecka, znajomość zachowań seksualnych charakterystycznych dla osób dorosłych, prowokacyjne zachowania seksualne zarówno w stosunku do dorosłych, jak i rówieśników, zachowania masturbacyjne, erotyczne rysunki lub zabawy dziecka, zaburzenia snu, lęki nocne, koszmary nocne, zaburzenia przyjmowania pokarmu, u małych dzieci zachowania o charakterze regresywnym, takie jak moczenie się, ssanie palca, kiwanie, izolowanie się, zamykanie się w sobie, lęki, strach, fobie, nerwice, depresje, przygnębienie, smutek, lęki związane z daną płcią, np. wobec rodzica danej płci, zachowania agresywne i (lub) autodestrukcyjne (próby samobójcze, samobójstwa), nadpobudliwość ruchowa, poczucie winy, krzywdy.
  3. Zaniedbywanie – chroniczne lub incydentalne niezaspokajanie podstawowych potrzeb fizycznych i psychicznych dziecka i/lub nierespektowanie jego podstawowych praw, powodujące zaburzenia jego zdrowia i/lub trudności w rozwoju.
    Do zaniedbywania dochodzi w relacji dziecka z osobą, która jest zobowiązana do opieki, wychowania, troski i ochrony dziecka.
    Objawy zaniedbania:
    częsta absencja w szkole lub przedszkolu, wagarowanie, brak przyborów szkolnych, ubiór nieadekwatny do pory roku, niedożywienie, zaniedbanie pod względem higienicznym i zdrowotnym (brudna skóra, rażąco małych rozmiarów odzież, przewlekłe nieleczone choroby, nie zażywanie niezbędnych leków, koniecznych badań, zaburzony rozwój fizyczny), pozostawanie na dworze bez opieki w godzinach wieczornych i nocnych (zwłaszcza młodsze dzieci), niedbanie o higienę snu i odpoczynku, apatia, bierność.

 

Załącznik nr 6
do Standardów Ochrony Małoletnich
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Libiążu

Karta interwencji 

1. Imię i nazwisko małoletniego

 

2. Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia) 

 

3. Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia  

 

4. Opis podjętych działań, innych niż interwencja 

   

 

Data

 

Działanie

 

 

 

 

5. Spotkania z opiekunami dziecka 

 

 

 

Data

 

Opis spotkania

 

 

 

 

6. Forma podjętej interwencji (zakreślić właściwe) 

 

 

·  zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa,  

·  wniosek o wgląd w sytuację dziecka/rodziny,  

·  inny rodzaj interwencji. Jaki? 

7. Dane dotyczące interwencji (nazwa organu, do którego zgłoszono interwencję) i data interwencji 

 

8. Wyniki interwencji: działania organów wymiaru sprawiedliwości, jeśli Biblioteka uzyskała informacje

 

  

Załącznik nr 7
do Standardów Ochrony Małoletnich
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Libiążu


Ankieta stosowania standardów

 

 

tak

nie

1.

Czy znasz standardy ochrony przed krzywdzeniem obowiązujące w Bibliotece?

 

 

2.

Czy znasz treść dokumentu Standardy ochrony małoletnich?

 

 

3.

Czy potrafisz rozpoznać symptomy krzywdzenia dzieci?

 

 

4.

Czy wiesz, jak reagować na symptomy krzywdzenia dzieci?

 

 

5.

Czy zdarzyło Ci się zaobserwować naruszenie zasad zawartych w Standardach Ochrony Małoletnich przez inną osobę?

 

 

5a. 

Jeśli tak – jakie zasady zostały naruszone? (odpowiedź opisowa)

 

 

 

5b.

Czy podjąłeś/aś jakieś działania: jeśli tak– jakie, jeśli nie – dlaczego? (odpowiedź opisowa)

 

 

 

6.

Czy masz jakieś uwagi/poprawki/sugestie dotyczące Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem? (odpowiedź opisowa)

 

 

 

 Załącznik nr 8
do Standardów Ochrony Małoletnich
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Libiążu

Wersja skrócona Standardów małoletnich

Podstawową zasadą obowiązującą w Miejskiej  Bibliotece Publicznej w Libiążu jest działanie dla Twojego dobra.

Pracownicy Biblioteki, rówieśnicy oraz inne osoby przebywające w bibliotece powinni traktować Cię z szacunkiem oraz uwzględniać Twoje potrzeby

Zakazane jest stosowanie przemocy w jakiejkolwiek formie.

Jeśli uważasz, że ktoś zachowuje się wobec Ciebie nieodpowiednio i nie czujesz się bezpiecznie lub jeśli jesteś świadkiem stosowania jakiejkolwiek formy agresji lub przemocy wobec innego dziecka, możesz o tym powiedzieć któremukolwiek pracownikowi biblioteki, który Cię wysłucha i pomoże.

Możesz też napisać do nas na adres e-mail: biblioteka@mbp.libiaz.pl