Wolontariat
Wolontariusze dzieciom na dzień pluszowego misia
25 listopada uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu Szkoły Podstawowej nr 2 w Libiążu zorganizowali
w Bibliotece Głównej zajęcia dla dzieci.
W pierwszej części spotkania wolontariusze przeprowadzili krótki wykład oparty na przygotowanej przez nich prezentacji multimedialnej o Narodowym Święcie Niepodległości i symbolach narodowych. Na podstawie wiadomości przedstawionych w prezentacji „Drogi do niepodległości”, dzieci odpowiadały na pytania dotyczące historii Polski.
Kolejna część spotkania związana była z Dniem Pluszowego Misia. Dzieci wykonywały papierowe misie, słuchały opowiadań o znanych niedźwiadkach oraz uczestniczyły w zabawach i quizach literackich.
Wolontariusze dzieciom
W piątek 25 listopada zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 10 lat na zajęcia prowadzone przez Szkolny Klub Wolontariatu działający przy Szkole Podstawowej nr 2 w Libiążu. O godzinie 16:00 odbędzie się prezentacja multimedialna o symbolach narodowych, natomiast o 17:00 zapraszamy na Dzień Pluszowego Misia
Wolontariusze dzieciom
Młodzież ze Szkolnego Klubu Wolontariusza działającego przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Libiążu po raz kolejny zorganizowała w dniu 10 czerwca zajęcia dla dzieci w Bibliotece Głównej w Libiążu. Najmłodsi uczestniczyli w grach integracyjnych i zabawach literackich. Z kolei w ramach zajęć plastycznych wykonywali m.in. papierowe zakładki do książek z origami. Poznali również zabawne perypetie bohaterów książki „Nudzimisie” Rafała Klimczaka.
Wolontariusze organizują zajęcia
W dniu dzisiejszym młodzież ze Szkolnego Klubu Wolontariusza działającego przy Szkole Podstawowej Nr 2
w Libiążu zorganizowała spotkanie dla dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Libiążu. Dla swoich młodszych kolegów przygotowali zabawy literackie i zajęcia plastyczne. Dzieci wykonywały papierowe pszczółki z okazji Światowego Dnia Pszczoły, układały puzzle i rozwiązywały zagadki książkowe.
Podsumowanie wolontariatu bibliotecznego 2020
W maju od kilku już lat podsumowujemy pracę osób związanych z naszą biblioteką w ramach wolontariatu bibliotecznego. W tym roku szczególnie chcielibyśmy podziękować dwóm młodym ludziom, którzy od paru lat współpracują z nami, działając na rzecz rozwoju biblioteki i promocji naszych działań w swoich środowiskach.
Weronika Wątroba przez okres dwóch lat współpracowała z Miejską Biblioteką Publiczną w Libiążu jako wolontariuszka. Czytelnicy „Kuriera Libiąskiego” mogli czytać pisane przez nią recenzje książek dostępnych
w libiąskiej książnicy. W tym czasie promowała czytelnictwo i bibliotekę w lokalnej prasie, ale także w mediach społecznościowych. Swoimi działaniami wspierała wydarzenia organizowane w bibliotece, angażując się w ich realizację oraz wdrażając własne pomysły. Prowadziła m.in. swój autorski projekt „Czytadela libiąska”, a także blog „Czytniki Weroniki”. Dziękujemy naszej wolontariuszce za współpracę i aktywny udział w działaniach podejmowanych na rzecz promowania czytelnictwa.
Adam Klimczak współpracował z Miejską Biblioteką Publiczną w Libiążu jako wolontariusz od 2017r. Dzięki jego pasji i potężnemu zapleczu gier planszowych rozwinęliśmy w bibliotece Klub Gier Planszowych. Zaczynając od kameralnych spotkań, nie tracąc nadziei, dotarliśmy do szerokiego grona odbiorców w wieku od 8 do 20 lat! Dzięki jego zaangażowaniu bibliotekę zaczęła odwiedzać młodzież, dla której wcześniej to miejsce wiało nudą. Adam angażował się także w inne przedsięwzięcia. Był gościem specjalnym na jednym ze spotkań Letniej Czytelni w wakacje 2019 r., które dotyczyło tworzenia własnej gry planszowej. Po raz kolejny mógł pokazać jak fajną przygodą są planszówki. Dziękujemy naszemu wolontariuszowi za współpracę i aktywny udział w promowaniu naszej działalności wśród dzieci i młodzieży.
Wykład Pawła Siudy pt. „Ścieżkami Libiąża” – relacja
Ostatnim punktem tegorocznego Tygodnia Bibliotek było spotkanie poświęcone historii Libiąża, które odbyło się 14 maja. Wpisało się w obchodzony w tym roku jubileusz 50-lecia nadania praw miejskich Libiążowi. Podczas pierwszej części spotkania wolontariusze biorący aktywny udział w wydarzeniach bibliotecznych otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
Wolontariuszki uczestniczące w projektach historycznych miały także możliwość zaprezentowania efektów swojej pracy w postaci prezentacji multimedialnej i wystawy, które poświęciły oświacie Libiąża w XX wieku, a w szczególności szkole na Kolonii Leśniowa – obecnie już nieistniejącej. Materiały historyczne młodzież poszukiwała w archiwach rodzinnych, a zebrane wiadomości oparła m.in. na wspomnieniach swoich dziadków. Wolontariuszki spisały również lokalne historie dzięki życzliwości mieszkańców Libiąża, którzy udostępnili pamiątkowe fotografie do projektu.
W kolejnej części spotkania Paweł Siuda – pasjonat lokalnej historii, zaproponował słuchaczom multimedialny spacer po Libiążu. Podczas prezentacji widzowie mogli zobaczyć dawny wygląd budynków i miejsc Libiąża utrwalony na starych fotografiach i pocztówkach, a także porównać go do współczesnego oblicza. Większość miejsc Libiąża ma swoją historię, która wydobyta z mroków zapomnienia, spisana i opowiedziana przez Pawła Siudę ożyła na nowo, zafascynowała młodych ludzi i wzruszyła starszych mieszkańców Libiąża, noszących w pamięci dawny obraz miasta. Wiele współczesnych budynków miało inne przeznaczenie użytkowe. Dawniej mieściły się w nich szkoły, instytucje, siedziby organizacji, biblioteki. Z wieloma miejscami wiążą się też ciekawe historie, które czasami wchodziły do nazewnictwa lokalnego.
Spotkanie podsumowano wnioskiem, iż warto poznawać swoje historie rodzinne i je spisywać. Mogą one kiedyś stać się niezwykle cennym materiałem historycznym do opowiedzenia dziejów naszego miasta.
Podsumowanie wolontariatu bibliotecznego 2019
Zapraszamy na wykład pt. „Ścieżkami Libiąża”, który poprowadzi Paweł Siuda. W ramach spotkania nastąpi podsumowanie wolontariatu bibliotecznego.
5,5 miliona. Wdzięczni Ameryce – spotkania wolontariuszy
Spotkania wolontariuszy w ramach projektu „5,5 miliona. Wdzięczni Ameryce” W grudniu odbyły się trzy spotkania grupy zadaniowej w ramach projektu „5,5 miliona. Wdzięczni Ameryce”, do której należą wolontariusze naszej biblioteki. Młodzież poszukuje informacji i materiałów historycznych do projektu w celu odczytania jak największej liczby podpisów pod dokumentem stworzonym przez mieszkańców II Rzeczypospolitej w 1926 roku – Polską Deklaracją o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych.
Deklaracja to fascynujący materiał dla badaczy historii i kultury, a przede wszystkim niezwykły dokument do odkrywania własnej rodzinnej lub lokalnej historii. Wolontariusze będą pracować nad stworzeniem wystawy w oparciu o materiał zebrany w trakcie odczytywania podpisów uczniów i nauczycieli szkół z 1926 roku z terenu obecnej gminy Libiąż. W Bibliotece Głównej można również zobaczyć wystawę „Razem podpisani. Wdzięczni Ameryce” przybliżającą wydarzenia, które miały wpływ na powstanie Deklaracji.
Spotkanie w ramach projektu „5,5 miliona. Wdzięczni Ameryce”
W dniu 23 listopada br. odbyło się spotkanie pod hasłem „Znajdź swoich bliskich sprzed 100 lat i podziel się ich historią” w ramach projektu „5,5 miliona. Wdzięczni Ameryce”, którego celem jest odczytanie jak największej liczby podpisów pod dokumentem stworzonym przez mieszkańców II Rzeczypospolitej w 1926 roku – Polską Deklaracją o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych.
To wydarzenie wpisało się w cykl imprez związanych z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Na spotkaniu obecna była m.in. młodzież zainteresowana pracą wolontariusza w naszej bibliotece i poszukiwaniem materiałów historycznych do projektu. W oparciu o prezentację multimedialną przedstawiono publiczności najważniejsze informacje dotyczące Deklaracji oraz przybliżono wydarzenia, które miały wpływ na jej powstanie. Zaprezentowano również portal „Polska 1926. Portret Zbiorowy II RP”, który stworzono w celu przeszukiwania zeskanowanych stron Deklaracji i złożonych w niej podpisów. Przedstawiono także wydawnictwa, które powstały w ramach różnych wydarzeń i projektów rocznicowych. W bibliotece można zobaczyć wystawę prezentującą karty Deklaracji z podpisami uczniów i nauczycieli szkół z 1926 roku z terenu obecnej gminy Libiąż. Dzięki tej ekspozycji można się osobiście przekonać, iż Deklaracja to fascynujący materiał dla badaczy historii i kultury, a przede wszystkim niezwykły dokument do odkrywania własnej rodzinnej lub lokalnej historii.
Zapraszamy do zobaczenia wystawy, którą można oglądać w holu Biblioteki Głównej w Libiążu do końca roku.