Wykład historyczny w bibliotece

23 marca o godzinie 10:00 zapraszamy na ciekawy wykład historyczny pt. “Ocalić. Wkład Polaków w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej”, który poprowadzi Roksana Szczypta-Szczęch z IPN w Krakowie.

tent
23 marca o godzinie 10:00 zapraszamy na ciekawy wykład historyczny pt. “Ocalić. Wkład Polaków w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej”, który poprowadzi Roksana Szczypta-Szczęch z IPN w Krakowie.
tent
15 lutego o 17:00 zapraszamy na wykład Kajetana Rajskiego “Jak skutecznie bronić się przed oszustwami i jak korzystać z praw konsumenckich?”.
Projekt finansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
15 grudnia o godzinie 10.00 zapraszamy miłośników historii na wykład pt. “Stan wojenny- wojna z narodem”
dr Pawła Naleźniaka z IPN.
W trakcie spotkania nastąpi wręczenie nagród laureatom VIII Gminnego Konkursu Historyczno-Literackiego
im. Andrzeja Harata.
W dniu dzisiejszym odbył się wykład historyczny „Polskie Dywizjony – historia Bitwy o Anglię”, który przeprowadził Jarosław Dobrzyński z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Został zorganizowany z okazji 82 rocznicy Bitwy o Anglię, która trwała od lipca do października 1940 roku. Młodzież uczestnicząca
w spotkaniu mogła poznać losy polskich lotników od kampanii wrześniowej do udziału w bitwie powietrznej
o Anglię, która stała się przełomem dla przebiegu II wojny światowej. Uczniowie poznali poszczególne etapy bitwy, jej strategię, rodzaje używanych samolotów, losy polskich pilotów, którzy brali w niej udział, a także znaczenie utworzenia polskich dywizjonów w przechyleniu szali zwycięstwa w walkach na korzyść Brytyjczyków. Prelekcji towarzyszyła wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pn. „Polacy w bitwie o Wielka Brytanię”.
9 czerwca o godzinie 11:00 zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem i pasjonatem fotografii Tomaszem Mastalerzem, który opowie nam o swoim doświadczeniu.
W ramach Tygodnia Bibliotek zapraszamy 15 maja (niedziela) o godzinie 11:00 na wykład pt. “Dzikie rośliny przyjazne owadom w naszym ogrodzie”. O łąkach kwietnych, ziołach i roślinach miododajnych opowiadać będzie Stefan Gawroński- przyrodnik.
Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa „Rośliny lecznicze i użytkowe z naszych pól, łąk i lasów” Izabeli Jarczyk z Muzeum- Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.
W czwartek 7 kwietnia odbył się w Bibliotece Głównej wykład „Stare odmiany drzew owocowych”, który poprowadził Wojciech Pikuła – kurator Pracowni kolekcji Naukowych i Zachowawczych ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Uczestnicy spotkania poznali charakterystykę najpopularniejszych starych odmian drzew owocowych, techniki szczepienia drzew oraz znaczenie starych sadów dla przyrody. Prowadzący udzielił wskazówek jak zakładać stare sady, jak je pielęgnować oraz jakich błędów unikać przy sadzeniu drzew
i w trakcie szczepienia. Na zakończenie wywiązała się dyskusja, podczas której uczestnicy wspominali zalety dawnych odmian drzew, których owoce były pełne aromatu i niepowtarzalnego smaku, a niektóre z nich można było przechowywać w domowych piwnicach aż do wiosny. Spotkanie rozpoczęło cykl wydarzeń ekologicznych pod hasłem „Przyroda wokół nas”. Ich organizacji przyświeca troska o środowisko, ukazywanie piękna otaczającej nas przyrody i zalet tradycyjnych upraw.