Okazjonalne
Dzień Kota
Już jutro 17 lutego obchodzimy Dzień Kota. To święto istnieje w Polsce od 2006 roku ma podkreślić znaczenie kotów. Zapraszamy dzieci do wypożyczenia książek o kotkach
IV Jesienny Piknik z Książką
24 września (piątek) zapraszamy na corocznie organizowany Jesienny Piknik z Książką Na wszystkich uczestników czekają niesamowite atrakcje jak malowanie twarzy, balonowe zoo, poczęstunek, kiermasz książki używanej oraz wiele innych Zapraszamy całe rodziny do uczestnictwa. Czekamy na Was na placu zabaw za biblioteką od godziny 15:00.
Sztafeta Pamięci. Losy mieszkańców Gminy Libiąż w czasie II wojny światowej
Jak co roku nasza biblioteka jest współorganizatorem Gminnego Konkursu Historycznego im. Andrzeja Harata „Sztafeta Pamięci. Losy mieszkańców Gminy Libiąż w czasie II wojny światowej”.
Konkurs adresowany jest do uczniów kl. VI-VIII szkół podstawowych, uczniów szkół ponadpodstawowych oraz dorosłych mieszkańców gminy Libiąż. Prace oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych.
Celem konkursu jest przywracanie pamięci o dramatycznych losach mieszkańców okupowanej przez III Rzeszę Niemiecką gminy Libiąż podczas II wojny światowej. Ideą Konkursu jest stymulowanie rodzinnych dyskusji o historii i wspólne przeżywanie przeszłości umacniające międzypokoleniowe więzi i poczucie identyfikacji z „małą ojczyzną”; zebranie i spisanie wspomnień osób, które przeżyły wojnę na terenie gminy Libiąż lub znają je z opowieści; zainteresowanie historią oraz życiem społecznym w czasach okupacji hitlerowskiej; kształtowanie postaw szacunku do przeszłości.
Na początku czerwca na stronie szkoły https://sp1libiaz.edupage.org/ zostanie opublikowany szczegółowy regulamin. Konkurs będzie trwał do 30 września 2020 r.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w piątek 28 lutego zostało zorganizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej spotkanie we współpracy z Klubem Gazety Polskiej w Libiążu pod patronatem Posła Krzysztofa Kozika. W ramach wydarzenia odbył się pokaz filmu „LAWINA” Fundacji VIA VERITATIS, w reżyserii Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha, opowiadającego o losie oddziału Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Flamego ps. Bartek.
Po projekcji uczestnicy wzięli udział w wykładzie pt. „Mity wokół Żołnierzy Wyklętych” Kajetana Rajskiego, redaktora naczelnego kwartalnika „Wyklęci”, badacza i popularyzatora historii powojennego podziemia niepodległościowego. Spotkaniu towarzyszyło otwarcie wystawy „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963” Instytutu Pamięci Narodowej. Organizatorzy dziękują za pomoc i współpracę Związkowi Zawodowemu Kontra przy ZG Janina oraz Kołu Gospodyń Wiejskich „Gromcaneczki”, a także uczestnikom za udział w wydarzeniu.
Libiąska filia „Obozu dwóch totalitaryzmów” – relacja
9 grudnia odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Libiążu kolejny wykład dotyczący lokalnej historii w ramach cyklu spotkań z okazji 50-lecia praw miejskich Libiąża. Tym razem dotyczył on mało znanych faktów dotyczących powojennych losów byłego niemieckiego podobozu koncentracyjnego „Janinagrube” przekształconego w libiąską filię Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie.
Wykład pod nazwą „Obóz pracy w Libiążu jako część Obozu dwóch totalitaryzmów” przeprowadził Adrian Rams – pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.
Tematyka została przybliżona uczestnikom spotkania poprzez prezentację multimedialną oraz wyświetlony film. Zebrana publiczność mogła poznać sposób funkcjonowania libiąskiej filii obozu w strukturze obozu pracy w Jaworznie: zmian organizacyjnych, jego zabudowy, więźniów tam przebywających i ich dalszych losów przeważnie nieznanych. Historia ta miała zostać zapomniana. Nie zachowało się więc wiele dokumentów, ani świadków. Jednak jak zapewniał prelegent jest szansa, iż zostanie ona spisana, choć może nigdy nie będzie ona mogła być kompletna. Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli wziąć udział w dyskusji i przekazać swoje wspomnienia lub relacje rodzinne.
Obóz pracy w Libiążu jako część „Obozu dwóch totalitaryzmów”
Zapraszamy na wykład. Więcej informacji na plakacie.
Armia Krajowa na Ziemi Chrzanowskiej
27 listopada w ramach cyklu spotkań historycznych z okazji 50-lecia praw miejskich Libiąża odbył się kolejny wykład dotyczący lokalnych dziejów. O Armii Krajowej działającej na terenie Libiąża i Ziemi Chrzanowskiej opowiadał Wojciech Kempa – dziennikarz, historyk, autor pięciotomowej monografii śląskiego okręgu AK. W okresie II wojny światowej zachodnia część przedwojennego powiatu chrzanowskiego, m.in. z Libiążem i Chrzanowem, została przyłączona do III Rzeszy. Początkowo krzyżowały się tutaj struktury konspiracyjne tworzone w Generalnej Guberni oraz na Śląsku.
Ostatecznie Obwód Chrzanów przydzielony został do Okręgu Śląskiego AK. Silnym centrum tworzenia podziemia niepodległościowego na tym terenie był Fablok, w którym pracowało wielu ludzi z obszaru dawnego powiatu chrzanowskiego, w tym również z Libiąża. Jak podkreślał historyk Armia Krajowa na Górnym Śląsku działała w niezwykle trudnych warunkach. Dla Ślązaków czujących się Niemcami donoszenie na polskich konspiratorów było patriotycznym obowiązkiem. Akowcy działali w świecie, w którym „ściany miały uszy”. Kierownictwo okręgu zostało dwukrotnie rozbite, ale zawsze się odradzało. Niemcy rozpracowywali niższe szczeble polskiego podziemia niepodległościowego na podstawie przejętych materiałów oraz wprowadzając w struktury własnych agentów. Werbowano również odkrytych konspiratorów, którzy godzili się na współpracę w zamian za życie uwięzionych członków swoich rodzin. Aresztowania w tym czasie nie ominęły również mieszkańców Libiąża, działających w AK, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych. Armia Krajowa na Ziemi Chrzanowskiej tworzyła liczne struktury wojskowe, które przygotowywały się m.in. do akcji „Burza”. Jednak jej działalność na naszym terenie jest jeszcze wciąż mało znana i nie do końca odkryta. Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli wziąć udział w dyskusji i otrzymać od autora wszystkie tomy książki „Okręg Śląski Armii Krajowej”. Wydawnictwo można również wypożyczać w Bibliotece Głównej MBP w Libiążu.