Gra miejska
Relacja z gry terenowej o Koperniku
Gra miejska „Na tropie krasnoludków”
„Śladami pięknego Libiąża” – relacja
Dziś odbyła się gra miejska, zorganizowana w ramach obchodów Jubileuszu 50-lecia uzyskania praw miejskich przez Libiąż.
W wydarzeniu wzięło udział 8 drużyn ze szkół gminy Libiąż. Młodzież miała za zadanie poruszać się według dołączonej mapy, odszukiwać punkty kontrolne ustawione na mieście oraz wykonywać zadania. Dodatkowymi zmaganiami były zadania na temat ekologii i ochrony środowiska. Nie liczył się czas przejścia, a liczba zdobytych punktów.
Trzy najlepsze drużyny, które zgromadziły największą liczbę punktów otrzymały nagrody rzeczowe. Pierwsze i drugie miejsce zajęły drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Libiążu, natomiast trzecie miejsce drużyna z Zespołu Szkół w Żarkach. Każdy otrzymał pamiątkowe medale i dyplomy. Na zakończenie imprezy wszyscy zjedli smaczne kiełbaski, dzięki pomocy OSP Moczydło. Za udział dziękujemy również Panu Pawłowi Siudzie, który na punkcie kontrolnym przy stacji PKP ciekawie opowiadał na temat historii Libiąża.
Gra Miejska – Bądź aktywny nie tylko w sieci! – relacja
Gra Miejska – Bądź aktywny nie tylko w sieci! Ruch i zabawa- nasza wspólna sprawa oraz podsumowanie wakacyjnego konkursu „Książka mój wakacyjny przyjaciel”. Kolejny raz mieliśmy okazję razem z OPS organizować Grę Miejską przeciwdziałająca uzależnieniom i cyberprzemocy. Impreza rozpoczęła się o 14.00, do Gry Miejskiej przystąpiły cztery rodziny na każdą z nich czekało kilka konkurencji na trzech stacjach.
Pierwsza w bibliotece, druga na siłowni na ul. Urzędniczej, trzecia- ostatnia na ul. Jaworowej. Rodziny mogły zmierzyć się zarówno z łamigłówkami jak i zadaniami siłowymi i zręcznościowymi. Wszystkie rodziny miały dojść do stacji końcowej, gdzie prócz ostatniego zadania czekały na nich jeszcze inne atrakcje. Przygotowano m.in. konkursy z Nature House Libiąż, konkursy sportowe dla dzieci i młodzieży, prelekcje „Akademii Bystrzaka”, konkursy profilaktyczne oraz zabawy edukacyjne i tworzenie własnego ogródka. Podczas kampanii społecznej podsumowaliśmy także nasz wakacyjny konkurs. Udział zgłosiło 8 osób, które potwierdziły to ważnymi kartami zgłoszeniowymi. Przyznano nagrody za:
I miejsce – Gabrysia Tekieli,
II miejsce Augustyn i Seweryn Wilczak,
III miejsce Magdalena Bębenek,
nagrody za udział dla Nikoli Pawlas, Martyny Gacek oraz Oliwiera Bałys.
Dziękujemy za udział i wspólną zabawę.
Pamięć o żołnierzach wyklętych w Libiążu
W ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Libiążu odbył się cykl wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, których organizacji podjęli się: Burmistrz Libiąża, Miejska Biblioteka Publiczna w Libiążu, Zarząd Mienia Komunalnego w Libiążu, Libiąskie Centrum Kultury oraz Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu, natomiast partnerami wydarzeń byli: NSZZ Solidarność ZG Janina w Libiążu oraz ZZ Kontra przy ZG Janina.
Młodzież gimnazjalna oraz mieszkańcy już w piątek 26 lutego uczestniczyli w Libiąskim Centrum Kultury w prelekcji pracownika IPN w Krakowie dotyczącej powojennej historii związanej z żołnierzami AK, obejrzeli także dwa filmy dokumentalne ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej.
W sobotę na targowisku miejskim miał miejsce piknik militarny, gdzie mieszkańcy mieli możliwość m.in. obejrzenia wystawy poświęconej historii Żołnierzy Wyklętych oraz militariów ze zbiorów libiąskich pasjonatów historii II wojny światowej.
Uczniowie szkół gimnazjalnych naszej gminy zostali zaproszeni do udziału w wydarzeniach, które poprzez zabawę i rywalizację przybliżały ten pasjonujący, ale i niełatwy fragment historii naszego kraju.
W turnieju gry karcianej zatytułowanej Bohaterowie Wyklęci wyłonieni zostali dwaj laureaci pierwszych miejsc – Patryk Kumanek oraz Aleksander Potoczny, obaj z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego z Oddziałami Integracyjnymi w Libiążu. Okazało się, że młodzież bardzo chętnie gra w podobne gry, historyczne czy strategiczne, planszowe i karciane, które są dla nich ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu.
Miejska gra terenowa Cześć Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci została przygotowana przez harcerzy z 3 Drużyny Wędrowniczej ALTAIR. Wzięły w niej udział 10 osobowe drużyny z libiąskich gimnazjów. Po pokonaniu wyznaczonej trasy i wykonaniu zadań na punktach kontrolnych oraz odpowiedzeniu na pytania w quizie sprawdzającym wiedzę zdobytą podczas gry, drużyny zajęły następujące miejsca:
I miejsce – Gimnazjum nr 2 z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Libiążu (36 pkt.),
II miejsce – Gimnazjum KSW w Libiążu (34 pkt.),
III miejsce – Gimnazjum nr 1 w Libiążu (28 pkt.).
Wszyscy uczestnicy, choć zmęczeni i zmarznięci, byli wyjątkowo zadowoleni z tej propozycji, która nie tylko pozwalała na dobrą zabawę i rywalizację, ale też przybliżyła im fragment rodzimej historii.
Wszystkim uczestnikom obu gier burmistrz Libiąża Jacek Latko wręczył dyplomy i nagrody ufundowane przez organizatorów i partnerów przedsięwzięcia.
Profilaktyczna Gra Miejska – Zamień agresję na sport – relacja
W sobotę odbyła się profilaktyczna gra miejska pt. „Zamień agresję na sport”. Organizowała ją Biblioteka razem z libiąskim OPS-em i Świetlicą Środowiskową. Do udziału zgłosiło się pięć rodzin, gra rozpoczęła się po godzinie 13-tej. Każda z rodzin miała do pokonania pięć konkurencji, każdą na innej stacji. Pierwszą w bibliotece, drugą na siłowni, trzecią na Skwerze Skarbnika, kolejną na ul. Makowej i ostatnią na mecie – czyli na Placu Słonecznym.
Konkurencje przygotowane dla Rodzin związane były ze sportem, ruchem, zdrowym stylem życia, trzeba było trochę poćwiczyć, pomyśleć i zgodnie z mapą przejść całą trasę. Rodziny mogły sprawdzić swoje umiejętności i kondycję, ale co najważniejsze promować zdrowy styl życia – sport i pokazać, że wygrywa on z agresją, a także spędzić razem sobotnie popołudnie. Wszyscy uczestnicy szybko pokonali całą trasę i znaleźli się na Placu Słonecznym. Tam czekały na nich rożne atrakcje przygotowane m.in. przez UM, LCK, OPS i innych organizatorów i sponsorów. Dla dzieciaków były organizowane zabawy i rywalizacje sportowe. Każdy mógł za darmo skosztować zdrowej żywności, m.in owoców, warzyw, konfitur, sałatek itp.
Za profilaktyczną grę miejską przyznano 3 nagrody i nagrody za udział, wręczono także narody za udział w konkursie czytelniczym „Książka mój wakacyjny przyjaciel” oraz nagrody za udział w konkursie plastycznym organizowanym przez OPS.
Dziękujemy za udział i zapraszamy na fotorelację.
Profilaktyczna Gra Miejska – Zamień agresję na sport
Zapraszamy czytelników do udziału w Profilaktycznej Grze Miejskiej pod hasłem „Zamień agresję na sport”.
Zabawę rozpoczynamy 12 września /sobota/ 2015 r. o godz. 13.00 w Bibliotece Głównej, ul. Górnicza 11, zakończymy na Placu Słonecznym o godz. 15.00
Polegać będzie ona na przejściu z Biblioteki na Plac Słoneczny zgodnie z wskazówkami mapy i wykonaniu po drodze pięciu punktowanych zadań. Trzy rodziny, które sprawią się na trasie najlepiej zostaną nagrodzone.
W rywalizacji mogą brać udział rodziny /co najmniej jedna osoba dorosła – opiekun, i co najmniej jedna niepełnoletnia – dziecko/. Serdecznie zapraszamy do udziału, jednocześnie informujemy, że zgłoszenia przyjmowane są w bibliotece, w wypożyczalni dla dorosłych na ul. Górniczej 11 do piątku /11.09.15/, do godz. 19.00.
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się na Placu Słonecznym po godz. 15.00 w trakcie imprezy plenerowej, której celem jest promowanie pozytywnych zachowań i aktywności sportowej wśród mieszkańców gminy.
Organizatorzy Profilaktycznej Gry Miejskiej: MBP / Świetlica Środowiskowa / GKRPA / OPS / LIBIĄŻ / LCK / ZMK
Rozstrzygnięcie literackiej gry miejskiej „Król Chrzan kontra szajka złodziei książek” w Wygiełzowie
21 czerwca br. w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie podczas obchodów 600 rocznicy urodzin kronikarza Jana Długosza pod nazwą „Kroniką i baśnią opisane” nastąpiło rozstrzygnięcie literackiej gry miejskiej pt. „Król Chrzan kontra szajka złodziei książek” przeprowadzonej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Libiążu 13 maja br., a także w innych bibliotekach powiatu chrzanowskiego podczas tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek.
Organizatorzy imprezy Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie przygotowali dla odwiedzających szereg atrakcji. Zwiedzający skansen mogli zobaczyć wystawione w plenerze prace plastyczne wykonane w ramach przeprowadzonych gier we wszystkich bibliotekach powiatu oraz zapoznać się z zadaniami, z którymi uczestnicy musieli się zmierzyć. Mogli również zobaczyć: przedstawienie teatralne, recital piosenki poetyckiej, występy dziecięcych zespołów tanecznych i wokalnych, wystawy plastyczne, fotograficzne i pokonkursowe, a także czekały na nich stoiska z ciekawą książką, warsztaty kaligrafii i drzeworytu, a także wiele innych atrakcji.
Literacka gra miejska – ogłoszenie wyników
Zapraszamy na podsumowanie i ogłoszenie wyników literackiej gry miejskiej „Król Chrzan kontra Szajka Złodziei Książek”, które odbędzie się 21 czerwca w niedzielę o godz. 17.00 w Wygiełzowie.
Impreza plenerowa, skierowana przede wszystkim do rodzin z dziećmi, pod hasłem „Kroniką i baśnią opisane” rozpocznie się o godz. 13.00 w Muzeum – Nadwiślańskim Parku Etnograficznym. Tematem przewodnim jest świat legend, kronik i baśni.
Dla wszystkich uczestników przygotowano sporo atrakcji, a o godzinie 17.00 nastąpi ogłoszenie wyników Literackiej Gry Miejskiej, która miała miejsce w maju, w ramach Tygodnia Bibliotek. Serdecznie zapraszamy.