Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w piątek 28 lutego zostało zorganizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej spotkanie we współpracy z Klubem Gazety Polskiej w Libiążu pod patronatem Posła Krzysztofa Kozika. W ramach wydarzenia odbył się pokaz filmu „LAWINA” Fundacji VIA VERITATIS, w reżyserii Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha, opowiadającego o losie oddziału Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Flamego ps. Bartek.
Po projekcji uczestnicy wzięli udział w wykładzie pt. „Mity wokół Żołnierzy Wyklętych” Kajetana Rajskiego, redaktora naczelnego kwartalnika „Wyklęci”, badacza i popularyzatora historii powojennego podziemia niepodległościowego. Spotkaniu towarzyszyło otwarcie wystawy „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963” Instytutu Pamięci Narodowej. Organizatorzy dziękują za pomoc i współpracę Związkowi Zawodowemu Kontra przy ZG Janina oraz Kołu Gospodyń Wiejskich „Gromcaneczki”, a także uczestnikom za udział w wydarzeniu.
Po raz kolejny biblioteka przystąpiła do projektu Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku pod hasłem „Działajmy razem”. Zorganizowano spotkanie edukujące najmłodszych. Podczas zajęć przyjrzeliśmy się dwóm tematom: uzależnieniu od Internetu oraz wykorzystywaniu informacji znalezionych w sieci bez uprzedniego ich sprawdzenia w innym źródle.
Dzieci wykazały się dużą wiedzą w zakresie bezpieczeństwa. W przerwach pomiędzy tematami bawiliśmy się wykorzystując do tego zabawy ruchowe. Po każdym temacie na dzieci czekało małe zadanie do wykonania. Były też: krzyżówka, łamigłówki i rebusy.
„Bakhita” Veronique Olmi była tematem dyskusji podczas lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Książka opisuje historię dziewczynki, która w wieku siedmiu lat została porwana przez handlarzy niewolników z wioski w Sudanie Południowym. Zaczęła się jej gehenna życia niewolniczego. Pięciokrotnie była sprzedawana, torturowana, bita do krwi, zmuszana do ciężkiej pracy, poniżana. W końcu trafiła do domu włoskiego konsula, którego udało się jej ubłagać, by zabrał ją ze sobą do Włoch. Ostatecznie losy sprowadziły ją do klasztoru sióstr kanosjanek, gdzie oddała się służbie Bogu.
Przez całe życie dobra i łagodna, posłuszna swoim panom i Bogu, gotowa pomóc każdemu, żyła do śmierci w klasztorze, będąc żywym świadectwem bożej miłości i coraz bardziej zbliżając się do świętości. Ta piękna i bardzo poruszająca opowieść przybliża postać Józefiny Bakhity, która została kanonizowana w 2000 r., a w 2015 ogłoszono jej liturgiczne wspomnienie, 8 lutego, Międzynarodowym Dniem Modlitwy i Refleksji nt. Walki z Handlem Ludźmi. Wszystkie Członkinie Klubu jednogłośnie uznały powieść za niezwykłą lekturę, chwytającą za serce, pełną głębokiej wiary i nadziei.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 18 marca o godz. 18.00. Przedmiotem dyskusji będzie powieść hiszpańskiej pisarki Carli Montero pt.: „Wiedeńska gra”.
Ferie dobrze jest spędzić w Bibliotece w gronie klubowiczów. Odbyły się cztery spotkania. Cieszymy się, że ciągle Was przybywa, że przyprowadzacie swoich znajomych i zarażacie ich Waszą pasją! Widzimy się 21 lutego!
Bakhita – niewolnica, która została świętą. Literackie wydarzenie. Ścisły finał Nagrody Goncourtów. Ponad 100 000 egzemplarzy sprzedanych we Francji. Z czarną jak heban skórą i oczami jak migdały była prawdziwą pięknością. A przy tym cennym łupem. Porwana w 1877 roku jako kilkuletnia dziewczynka z rodzinnej wioski w Darfurze na zachodzie Sudanu, zaznała wszelkich możliwych okrucieństw niewoli.
Zapomniała, jak brzmiało jej imię, więc arabscy handlarze ludźmi nazwali ją przekornie Bakhita – Szczęściara. Wykupiona przez włoskiego konsula opuściła Afrykę, ale nie od razu stała się prawdziwie wolna. Dopiero wyrok weneckiego sądu w 1889 roku przyznał jej prawo do pełnego decydowania o sobie. Przyjęła chrzest i jako Józefina resztę życia spędziła w zakonie, odznaczając się wierną, pełną miłości, ciepła i troski służbą. Zmarła w 1947 roku, a w 2000 Jan Paweł II ogłosił ją świętą.
W tej pięknej, pozbawionej patosu i wysoko ocenionej przez francuską krytykę powieści o zniewoleniu i poszukiwaniu wolności, Véronique Olmi ukazuje powikłany los bohaterki, jej heroizm oraz wewnętrzną siłę, której ukryte źródło biło w kilku zaledwie wspomnieniach z rodzinnego domu. Jest to także powieść o miłości, bezgranicznym oddaniu i pokorze. O tym, jak zachować nadzieję i człowieczeństwo mimo przeżytych cierpień i traum.