AM
Posts by :
Gramy w zielone – spotkanie trzecie
Za nami trzecie, marcowe rozgrywki w planszówki. Kolejna klasa przekonała się, że w bibliotece można naprawdę miło spędzić czas łącząc zabawę z edukacją. Warsztaty pod hasłem: Gramy w Zielone tym razem zgromadziły przy stołach osiemnaście osób. Dziesięć zasiadło do gry Władcy Doliny i osiem Ropy z Catanu.
W grze Władcy Doliny, w której podstawą jest współpraca, pojawił się element rywalizacji i próba zniszczenia konkurencyjnych gospodarstw. Chłopcy, grający w jednej z par, programowo niszczyli bioróżnorodność w dolinie wycinając większość lasów i zakładając hodowle, i uprawy intensywne. Uznali, że w taki sposób zwiększą swój dochód i wygrają. Nie przewidzieli jednak, że obniżenie bioróżnorodności prowadzi w konsekwencji do inwazji szkodników, a te wyjątkowo upodobały sobie ich najbardziej dochodowe pola, powodując dotkliwe straty.
Odmienne stanowisko prezentowała para dziewczyn, które postawiły na ochronę lasów, szybko zainwestowały w uprawy i hodowlę, oraz mądrze reagowały, gdy okazało się, że jakaś inwestycja na danym polu jest nietrafiona i nie przynosi oczekiwanych zysków. Warto było, dziewczyny osiągnęły najwyższy możliwy w grze stopień bogactwa. Mądrze inwestował również Samorząd w ochronę przeciwpowodziową, nie dopuszczając do ani jednej powodzi w całej grze, a Bankowcy co jakiś czas ogłaszali akcję preferencyjnych kredytów dla rolników chroniących środowisko. Przyznam, że z takim pomysłem spotkałam się po raz pierwszy, to pokazuje jak bardzo otwarta jest gra na kreatywność młodzieży.
Mieszkańcy Wyspy Catan zdecydowanie postawili na ekologię tym razem, nie doprowadzając do ani jednej katastrofy, to nowa sytuacja w naszych rozgrywkach dotychczasowych, nie tylko tych warsztatowych. Zdecydowanie dominowała tendencja do deklarowania nie użycia ropy i zbierania w ten sposób dodatkowych punktów. Przełożyło się to jednak na to, że podczas rozgrywki nie powstała ani jedna metropolia. Młodzież postawiła na powolny wzrost gospodarczy, oraz inwestycje w Karty Rozwoju, których w pewnym momencie po prostu zabrakło w Banku, jak nigdy dotąd. Grę wygrała grupa, która inwestowała zasoby w rozwój swoich osad i dróg, oraz zbierała Punkty Zwycięstwa z Kart Rozwoju. I tym razem okazało się, że gromadzenie zasobów bez ich dalszego wykorzystywania nie jest zbyt rozsądnym planem, i nie prowadzi do wygranej.
Rozgrywki zakończyła krótka rozmowa o wrażeniach z gry, emocjach jakie wywołuje i wnioskach do jakich młodzi ludzie doszli. Kolejna grupa młodzieży opuściła bibliotekę bogatsza o wiedzę z dziedziny ekologii.
Zapraszamy kolejnych chętnych graczy, nie tylko w ramach lekcji szkolnych. Proponujemy spotkania z grami w wolne, piątkowe popołudnie. Wystarczy przyjść z grupą przyjaciół do biblioteki 🙂
DKK – spotkanie marcowe 2016
Marcowe spotkanie DKK odbyło się pod hasłem powieści polskiej. „Senność” Wojciecha Kuczoka wzbudziła wśród klubowiczów spore zainteresowanie. Niewątpliwie największą wartością tej książki jest język, za który autor niejednokrotnie był już doceniany.
Czytelniczki zwróciły uwagę na przykład na takie sformułowania jak: zmęczyły mi się słowa… Robert nie chce się wtapiać, woli się rozwiać… systematyczna kłamstwomówność czyni mistrza… Dostrzeżono wyraźne odniesienia do literatury oraz niezwykłą dbałość o oddanie klimatu miejsca, osobowości bohaterów i śląskiej gwary.
Bohaterami książki są ludzie w toksycznych związkach, którzy dokonawszy błędnych życiowych wyborów, próbują jednak ocalić siebie. Różą, Robert i Adam poruszają się na co dzień w zupełnie innych środowiskach, los jednak sprawia, że ich drogi przecinają się spajając wątki w jedną, spójną całość powieści. Zwrócono uwagę na jej pozytywne zakończenie, oraz humor językowy i sytuacyjny. Podkreślono czytelność wątków i scen wynikającą zapewne po części z tego, iż pierwowzorem powieści jest scenariusz do filmu pod tym samym tytułem, w reżyserii Magdaleny Piekorz.
Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy na kolejne, za miesiąc.
Gramy w zielone – następne spotkanie
Dzisiaj ponownie Graliśmy w Zielone. Tym razem gościła u nas osiemnastoosobowa klasa, która bardzo wyraźnie podzieliła się na grupy chłopców i dziewcząt. Panowie zostali Władcami Doliny, Panie zagrały w Ropę z Catanu. Taki podział zaowocował zupełnie innym podejściem do gry, niż w przypadku poprzedniej grupy.
Władców Doliny wygrali najaktywniejsi chłopcy, zaangażowani we współpracę z pozostałymi Rolnikami, Bankiem i Samorządem. Po raz kolejny okazało się, że rywalizacja nie zawsze przynosi najlepsze efekty. Wśród graczy w Ropę z Catanu dominowała tendencja do gromadzenia surowców. Dziewczęta niechętnie wymieniały je na drogi, osady czy miasta. Dominowała postawa posiadania, nie tworzenia, na czym niejednokrotnie gracze tracili. Grę wygrała dziewczyna najbardziej aktywna, wymieniająca karty i najwięcej inwestująca. Po raz kolejny okazało się, że warto być graczem aktywnym.
Dziękujemy Młodzieży za wspólną zabawę połączoną z edukacją.
Chętne grupy zapraszamy na kolejne wspólne granie.
Przypominamy, że dysponujemy dwoma grami planszowymi i jedną internetową, a rozgrywki połączone są z ankietą i rozmową edukacyjną ilustrowaną krótkimi filmami animowanymi. Warsztaty przeznaczone są dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Istnieje możliwość przeprowadzenia warsztatów w szkole.
Aby zagrać, wystarczy się umówić telefonicznie z Panią Moniką: 32 627 75 77 wew. 25
Gramy w zielone
W środowe przedpołudnie w bibliotece zapanował gwar młodzieży. Uczniowie szóstej klasy Grali w Zielone. Rozłożone na dwóch dużych stołach gry planszowe skupiły wokół siebie po sześć dwuosobowych drużyn rozgrywających partię.
Gracze, którzy wybrali Ropę z Catanu postawili na dynamiczną grę. Rywalizacja przeplatała się z sojuszami, które nie były trwałe. Młodzież zawiązywała je w miarę potrzeb i płynących z nich korzyści. Kwitła wymiana surowców pomiędzy drużynami. Zwłaszcza, że dość szybko okazało się, iż zdobycie potrzebnych w danym momencie surowców nie jest takie proste, a i ich zasoby są ograniczone. Zdarzyło się na przykład, że w banku zabrakło ropy. Młodzi ludzie zauważyli również, że nadmierne gromadzenie surowców nie przynosi korzyści, znacznie bardziej opłacalne jest obracanie nimi w postaci budowy dróg, osad czy miast oraz wspomniana już wymiana. Doprowadzenie do katastrofy i wyłączenie pojedynczych pól z gry podpowiedziało im, że warto zastanowić się nad inną formą gospodarowania ropą. Część graczy postawiła na ekologię i nie wykorzystała swoich kartoników ropy, zadeklarowała ich nie użycie w grze i zdobyła dodatkowe punkty. Kilka pól w prawdzie zostało wyłączonych z gry przez wspomniane już katastrofy, jednak cała wyspa Catan ocalała i rozwijała się całkiem dobrze.
Władcy Doliny z założenia narzucają graczom inną strategię. W tym przypadku muszą oni postawić na współpracę. Dla młodzieży, która po raz pierwszy zasiadła do tej gry, nie było to tak oczywiste od początku. Bardzo kusząca okazała się perspektywa zakupu, za niewielką cenę od Samorządu, działki z lasem, i szybkie jego wycięcie za określoną kwotę. Pieniądze i wolną działkę gracze przeznaczali na zakup wybranego typu hodowli lub uprawy. Niestety bardzo szybko okazało się jak niekorzystnie wpływa wycięcie lasu na bioróżnorodność Doliny. Spadek bioróżnorodności powodował inwazję szkodników i straty dla Rolników, a w konsekwencji niskie podatki dla Samorządu i brak funduszy na inwestycje wodne, tak potrzebne w rolnictwie, których brak prowadził do powodzi i kolejnych strat. Zasady gry jednak nie pozwalają na ponowne zasadzenie lasu, choć taka wola w graczach się pojawiła. Musieli oni wybrać inny sposób na zwiększenie bioróżnorodności w swoim otoczeniu. Poradzili sobie znakomicie i Dolina zaczęła przynosić zyski wszystkim. Gracze niechętnie zaciągali kredyty w banku, woleli dokonywać drobnych pożyczek pomiędzy sobą, a drużyna najlepiej gospodarujące chętnie wspomagała finansowo Samorząd w zamian za odpisy podatkowe.
Na zakończenie porozmawialiśmy wspólnie o tym co działo się podczas rozgrywek, do jakich wniosków doszliśmy i obejrzeliśmy wspólnie kilka krótkich filmów podsumowujących i porządkujących nabytą wiedzę o bioróżnorodności, zasobach naturalnych oraz ekonomii.
Dziękujemy młodzieży za spotkanie, świetną zabawę i zapraszam na kolejne rozgrywki do biblioteki.
DKK – książka na marzec 2016

Wojciech Kuczok
16 marca godz. 17.30
Senność, nowa powieść Wojciecha Kuczoka to książka filmowa. Jej pierwszym szkicem był scenariusz pod tym samym tytułem, napisany na zamówienie reżyserki Magdaleny Piekorz. Adam jest młodym lekarzem naznaczonym piętnem tradycyjnego, prowincjonalnego wychowania. Rodzice lokują w nim wszystkie ambicje, jednak on, skrywający swój homoseksualizm i dręczony poczuciem winy, wie, że nigdy ich nie zadowoli. Robert to rozgoryczony autor jednej wybitnej książki. Pozostając pod dozorem żony i jej koszmarnej rodziny, od lat nie napisał ani słowa. Jego pracownia coraz bardziej staje się dla niego więzieniem. Róża była niegdyś wspaniałą i sławną aktorką teatralną, ale odkąd została żoną despotycznego karierowicza, a Pana męża, cierpi na narkolepsję i całe dnie spędza w domowej samotni.
Zbieg okoliczności sprawia, że drogi bohaterów Senności, udręczonych własna niemocą, przecinają się. Czy te spotkania zmienią coś w ich życiu? Czy uda im się przebudzić z długiego snu? Przejmująca i brawurowo napisana powieść. Wojciech Kuczok obdarzony jest słuchem absolutnym do polszczyzny. Jego niezwykła inwencja językowa ma soczystość śląskiej gwary i swing wielkiej polskiej literatury. Czytanie Senności niesie radość obcowania ze słowem pisanym- Kazimierz Kutz
UWAGA!
Przypominamy o zmianie dnia tygodnia naszych spotkań klubu DKK. Aktualnie spotykamy się we ŚRODY o 17.30, zamiast czwartków.
Pamięć o żołnierzach wyklętych w Libiążu
W ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Libiążu odbył się cykl wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, których organizacji podjęli się: Burmistrz Libiąża, Miejska Biblioteka Publiczna w Libiążu, Zarząd Mienia Komunalnego w Libiążu, Libiąskie Centrum Kultury oraz Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu, natomiast partnerami wydarzeń byli: NSZZ Solidarność ZG Janina w Libiążu oraz ZZ Kontra przy ZG Janina.
Młodzież gimnazjalna oraz mieszkańcy już w piątek 26 lutego uczestniczyli w Libiąskim Centrum Kultury w prelekcji pracownika IPN w Krakowie dotyczącej powojennej historii związanej z żołnierzami AK, obejrzeli także dwa filmy dokumentalne ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej.
W sobotę na targowisku miejskim miał miejsce piknik militarny, gdzie mieszkańcy mieli możliwość m.in. obejrzenia wystawy poświęconej historii Żołnierzy Wyklętych oraz militariów ze zbiorów libiąskich pasjonatów historii II wojny światowej.
Uczniowie szkół gimnazjalnych naszej gminy zostali zaproszeni do udziału w wydarzeniach, które poprzez zabawę i rywalizację przybliżały ten pasjonujący, ale i niełatwy fragment historii naszego kraju.
W turnieju gry karcianej zatytułowanej Bohaterowie Wyklęci wyłonieni zostali dwaj laureaci pierwszych miejsc – Patryk Kumanek oraz Aleksander Potoczny, obaj z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego z Oddziałami Integracyjnymi w Libiążu. Okazało się, że młodzież bardzo chętnie gra w podobne gry, historyczne czy strategiczne, planszowe i karciane, które są dla nich ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu.
Miejska gra terenowa Cześć Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci została przygotowana przez harcerzy z 3 Drużyny Wędrowniczej ALTAIR. Wzięły w niej udział 10 osobowe drużyny z libiąskich gimnazjów. Po pokonaniu wyznaczonej trasy i wykonaniu zadań na punktach kontrolnych oraz odpowiedzeniu na pytania w quizie sprawdzającym wiedzę zdobytą podczas gry, drużyny zajęły następujące miejsca:
I miejsce – Gimnazjum nr 2 z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Libiążu (36 pkt.),
II miejsce – Gimnazjum KSW w Libiążu (34 pkt.),
III miejsce – Gimnazjum nr 1 w Libiążu (28 pkt.).
Wszyscy uczestnicy, choć zmęczeni i zmarznięci, byli wyjątkowo zadowoleni z tej propozycji, która nie tylko pozwalała na dobrą zabawę i rywalizację, ale też przybliżyła im fragment rodzimej historii.
Wszystkim uczestnikom obu gier burmistrz Libiąża Jacek Latko wręczył dyplomy i nagrody ufundowane przez organizatorów i partnerów przedsięwzięcia.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Burmistrz Libiąża oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Libiążu, Zarząd Mienia Komunalnego w Libiążu, Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu i Libiąskie Centrum Kultury
zapraszają na cykl wydarzeń kulturalno-edukacyjnych z okazji
Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
26 lutego (piątek)
· godz. 11.00 – projekcja filmów dokumentalnych „My ogniowe dzieci” i „Uskok” połączona z prelekcją pracownika IPN w Krakowie oraz wystawa edukacyjna (LCK) (wstęp wolny)
27 lutego (sobota)
· godz. 9.00 – 11.00 Piknik Militarny na Targowisku Miejskim w Libiążu /wystawa oraz sprzedaż i kupno militariów i przedmiotów historycznych/
01 marca (wtorek)
· godz. 8.30 – GRA MIEJSKA pod hasłem CZEŚĆ WASZEJ PAMIĘCI ŻOŁNIERZE WYKLĘCI z udziałem młodzieży gimnazjalnej /zakończenie trasy w MBP ok. godz. 12.30/
· godz. 10.00 – turniej gry karcianej dla młodzieży pt. Bohaterowie Wyklęci (MBP)
DKK – spotkanie lutowe 2016
Wczorajsze spotkanie DKK przeniosło nas między innymi do Lwowa. Klubowicze zwrócili szczególną uwagę na bardzo szczegółowe opisy miasta, jego ulic i zabytków, miejsc, których już nie ma, ale i tych, które dane im było oglądać zwiedzając miasto.
Wraz z bohaterami książki „Ślady na piasku” Ewy Krystyny Hoffman-Jędruch poznaliśmy przedwojenny Lwów i Tarnopol elit społecznych, ale przede wszystkim losy wojenne autorki i jej rodziny.
Pod koniec sierpnia 1939 roku ojciec autorki zostaje zmobilizowany, zginie w Katyniu. W kwietniu 1940 roku osiemnastomiesięczna wówczas autorka zostaje rozdzielona z matką i babką. Dziewczynka pozostaje pod opieką wujostwa, podczas gdy matka i babka zostają zesłane do Kazachstanu, skąd po amnestii rozpoczynają długą wędrówkę wraz z armią Andersa. Do ponownego połączenia, niepełnej już, rodziny dochodzi dopiero w 1946 roku.
Interesująca opowieść bogato ilustrowana zdjęciami i dokumentami rodzinnymi sprawiła, że rozmowa toczyła się wielowątkowo. Zwrócono uwagę na wierne przywołanie zdarzeń historycznych, na dbałość o szczegóły. Nieco przytłoczyła ilość postaci przywołana na początku książki, ale każdy znalazł swój własny sposób by się w tych rodzinnych powiązaniach nie pogubić. Kilka osób nie przekonał styl pisania autorki, zbyt techniczny, a za mało literacki w ich ocenie. Klubowicze zgodnie stwierdzili, że jest to materiał na znakomity serial opowiadający o losach wojennych ówczesnych elit Kresów Wschodnich.
Dziękujemy wszystkim za spotkanie i ciekawą dyskusję, zapraszamy na kolejną za miesiąc.
Zielone Gry
Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka dołączyła do projektu edukacyjno-ekologicznego „Zielone Gry. Biblioteki i organizacje pozarządowe włączają młodych do gry o przyrodę”.
Za pomocą gier: planszowych oraz internetowej chcemy zwiększyć wiedzę młodych ludzi na temat bioróżnorodności, zmian klimatu oraz ekonomicznej wartości ekosystemów. Inspiracją jest idea serious games, czyli gier, które nie tylko bawią, ale również skłaniają do refleksji, przekazują wiedzę lub pozwalają nabywać różne umiejętności.
Jak grać?
To proste. Wystarczy zebrać przyjaciół i przyjść w piątkowe popołudnie do biblioteki, lub klasą wraz z nauczycielem/opiekunem umówić się na warsztaty edukacyjne „Zielone Gry – Czy wiesz o co chodzi z globalnym ociepleniem?” skierowane do młodzieży powyżej 10 roku życia.
Posiadamy dwie gry planszowe, każda przewidziana została dla 4-6 drużyn plus moderator, czyli pracownik biblioteki. W przypadku gry internetowej zapraszamy co najmniej 4 chętne osoby, dysponujemy 6-cioma stanowiskami komputerowymi i 3-ema tabletami, więc drużyn może być maksymalnie 9 plus moderator.
Drużyna może składać się z jednego lub dwóch graczy. Granie w parach zmienia bardzo mocno dynamikę gry, zapraszamy do przeprowadzenia rozgrywek zarówno indywidualnych jak i w duetach.
Gry przewidziane zostały dla młodzieży od 10 roku życia, choć wiemy, że młodsi gracze również całkiem dobrze się w nich poruszają, i nie posiadają górnej granicy wiekowej.
Zapraszamy grupy przyjaciół, znajomych oraz rodziny.
W co grać?
W planszówki: Ropa z Catanu i Władcy Doliny.
W sieci: Gra z Klimatem 2.0
Ropa z Catanu to dodatek do słynnej gry planszowej Osadnicy z Catanu. Gra jest próbą zwrócenia uwagi na wyzwania, które rodzi zależność współczesnego społeczeństwa od określonych zasobów. Powstała jako sposób na zwrócenie uwagi na kompromisy, które na stałe powiązane są z wykorzystaniem naturalnych zasobów jak ropa naftowa.
Akcja Władców Doliny rozgrywa się w dolinie rzeki, której zagrażają niespodziewane susze i powodzie. Gracze wcielają się w role rolników, władz lokalnych oraz banku. Uczestnicy sami wyznaczają sobie cele, które próbują później osiągnąć. Stawiają czoła wielu wyzwaniom, zrodzonym przez decyzję innych graczy oraz nieprzewidywalność środowiska. Gra pozwala uczestnikom przekonać się, jak istotna jest bioróżnorodność oraz w jaki sposób brak współpracy i komunikacji pomiędzy różnymi grupami interesów sprawia, że znalezienie optymalnego rozwiązania problemu staje się niemożliwe. Jeśli mieszkańcy doliny nie będą potrafili nawiązać skutecznego dialogu, dobrobyt pojedynczych graczy ucierpi.
Gra z Klimatem 2.0 to wieloosobowa gra internetowa, wymagająca komunikacji między graczami. Uczestnicy otrzymują w użytkowanie dziewiczą, zalesioną wyspę, na której mogą prowadzić różnorodną działalność – od zbierania płodów leśnych po prowadzenie muzeum. Z ochotą ruszają na podbój wyspy i pomnażają swój osobisty majątek. Jednak każde działanie przynosi określone skutki: indywidualne i społeczne; ekonomiczne i przyrodnicze.
Gramy w każdy piątek od 16.00 w Bibliotece Głównej w Libiążu na ul. Górniczej 11.
Zapraszamy