AM
Posts by :
DKK – książka na grudzień 2016
„Rówieśniczki”
Katarzyna Tubylewicz
14 grudnia godz. 17.30
Nowa powieść Katarzyny Tubylewicz opowiada o trudnej, kobiecej przyjaźni i ludzkich grach o władzę. W opisanym przez nią świecie odbijają się istotne zagadnienia współczesności, takie jak problemy relacji między płciami, rasizm i brak tolerancji. Świetnie nakreślone, wyraziste postaci, poczucie humoru autorki i przemyślana konstrukcja powieści sprawiają, że czyta się ją jednym tchem. Pomimo tego, iż większość akcji toczy się w Sztokholmie, jest to także ironiczna opowieść o współczesnej Polsce.
Trzy przyjaciółki z podstawówki spotykają się po latach w Sztokholmie. Joanna jest znudzoną żoną polskiego dyplomaty, który łączy w sobie cechy zastraszonego urzędnika i opętanego żądzą władzy karierowicza. Na przekór światu sztywnych konwenansów oraz źle ukrywanej ksenofobii swojego otoczenia Joanna coraz częściej odwiedza imigranckie przedmieścia. Powody jej wizyt mogą okazać się dyplomatycznym skandalem… Zofia to uciekająca przed sobą samą emigrantka, której niemal udało się zostać Szwedką. Jej obecne życie jest na pozór idealne, jednak narasta w niej poczucie obcości, a przemilczane wydarzenia z przeszłości i krzywda wyrządzona w dzieciństwie przez najlepsze przyjaciółki coraz mocniej wpływają na teraźniejszość. Sabina jest konserwatywną i przekonaną o wyższości swoich racji dziennikarką katolickiego pisma, której świat rozsypał się właśnie na kawałki z powodu wyborów życiowych jej ukochanego syna. Czy kilka dni w Sztokholmie może zmienić losy trzech kobiet? I czy ujawnienie bolesnych tajemnic z przeszłości jest lekarstwem na wszechobecną hipokryzję?
Mikołajki po angielsku w bibliotece
Zapraszamy wszystkie dzieciaki od 6 roku życia.
Zajęcia są bezpłatne!
DKK – spotkanie listopadowe 2016
Listopadowe spotkanie DKK zabrało nas do listopadowego Wałbrzycha czasów współczesnych. Tym razem, wraz z „Ciemno prawie noc” Joanny Bator, próbowaliśmy pod płaszczykiem kryminalnej intrygi, uporządkować przeszłość głównej bohaterki. Przeszłość niełatwa i trudna w swej emocjonalnej warstwie lektura, sprawiły, że zdania były podzielone, również w kwestii przyznania książce Nagrody Nike 2013.
Jednomyślna zgoda klubowiczów zapanowała jedynie odnośnie warsztatu literackiego, zgodnie podkreślono sprawność pisarską autorki. Alicja, główna bohaterka, pod pretekstem napisania reportażu o zaginionych dzieciach, powraca w rodzinne strony. Ciąg niezwykłych spotkań i opowieści prowadzi ją, krętą drogą, do odkrycia własnej tożsamości. Klubowicze podkreślili wielowątkowość powieści, która zdawała się być mało realna w swym nagromadzeniu. Rozłożona jednak na pojedyncze elementy ukazała ich prawdziwość. Każdy z uczestników gdzieś-kiedyś, spotkał w realnym życiu niechciane dzieci, fanatyków idei, zaradną panią rodem z PRL-u czy osobę, której niewygodnie we własnej płci.
Dziękujemy za spotkanie i ciekawą dyskusję. Zapraszamy na kolejne, grudniowe.
Ostatnie zajęcia grupy średniozaawansowanej
Dzisiaj swoje ostatnie zajęcia miała grupa średniozaawansowana. Tworzyliśmy konta na Facebooku, poznawaliśmy menu i wykonywaliśmy podstawowe operacje. Na koniec zajęć wszyscy kursanci otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa.
Dziękujemy za udział!
Następne kursy planowane są na wiosnę 2017 roku.
DKK – książka na listopad 2016

Joanna Bator
16 listopada godz. 17.30
Reporterka Alicja Tabor wraca do Wałbrzycha, miasta swojego dzieciństwa. Osiada w pustym poniemieckim domu, z którego przed laty wyruszyła w świat. Dowiaduje się, że od kilku miesięcy w Wałbrzychu znikają dzieci, a mieszkańcy zachowują się dziwnie.
Rośnie niezadowolenie, częstsze są akty przemocy wobec zwierząt, w końcu pojawia się prorok, Jan Kołek, do którego w biedaszybie przemówiła wałbrzyska Matka Boska Bolesna. Po jego śmierci grupa zbuntowanych obywateli gromadzi się wokół samozwańczego „syna”, Jerzego Łabędzia. Alicja ma zrobić reportaż o zaginionej trójce dzieci, ale jej powrót do Wałbrzycha jest także powrotem do dramatów własnej rodziny: śmierci rodziców, samobójstwa pięknej starszej siostry, zafascynowanej wałbrzyską legendą księżnej Daisy i zamku Książ.
Wyjaśnianiu tajemnicy Andżeliki, Patryka i Kalinki towarzyszy więc odkrywanie tajemnic z przeszłości Alicji. W swojej najnowszej książce Joanna Bator nawiązuje do konwencji powieści gotyckiej. Nie po to jednak, by bawić czytelnika: w tym, co niesamowite, często ukryta jest prawda o nas, której na co dzień nie chcemy pamiętać.
Ostatnie zajęcia grupy podstawowej
Dzisiaj odbyły się ostatnie zajęcia grupy początkującej. Na zajęciach surfowaliśmy po Internecie i odwiedzaliśmy ciekawe strony internetowe. W międzyczasie uczestnicy zgłaszali się z własnymi pytaniami dotyczącymi komputera. Na koniec zajęć kursanci otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa.
Dziękujemy za udział!
Danuta Noszczyńska gościem libiąskiej biblioteki
26 października gościliśmy w naszej Bibliotece panią Danutę Noszczyńską –pisarkę literatury kobiecej, trzykrotną laureatkę Festiwalu Literatury Kobiecej ,,Pióro i Pazur” a jednocześnie plastyczkę, reżyserkę, twórczynię amatorskich teatrów Azet i Amarant,na co dzień pracującą w jaworznickim Domu Kultury. Spotkanie zorganizowano w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
Autorka przybliżyła genezę powstania pierwszej książki i wydania kolejnych, opowiedziała o swoich zainteresowaniach, pasjach, swoim postrzeganiu świata i bohaterów własnych książek. Uczestnicząca w spotkaniu młodzież prosiła natomiast o wskazówki literackie dla młodych talentów, zaczynających literacką przygodę. W trakcie padło wiele pytań na temat twórczości oraz pracy zawodowej autorki, a całe spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej i kameralnej atmosferze. Pisarka chętnie rozdawała autografy i wpisała się do kroniki naszej biblioteki.
Czwarte zajęcia grupy średniozaawansowanej
Dzisiaj zajęcia czwarte miała grupa średniozaawansowana. Na przedostatnich zajęciach poznaliśmy zaawansowane możliwości wyszukiwarek internetowych. Nauczyliśmy się dodawać strony do zakładek i tworzyć skróty do stron na pulpicie. Na koniec założyliśmy konta e-mail na Gmail’u i poznaliśmy zalety jego posiadania.
Na ostatnie zajęcia zapraszamy 7 listopada (poniedziałek) o godz. 17:00.
Czwarte zajęcia grupy podstawowej
Dziś odbyły się czwarte zajęcia grupy podstawowej. Na zajęciach poznaliśmy przeglądarki i wyszukiwarki internetowe. Dowiedzieliśmy się jaka jest różnica między tymi pojęciami i do czego służy każda z nich. Później wykonaliśmy kilka ćwiczeń wyszukiwawczych i poznaliśmy możliwości wyszukiwania zaawansowanego. Zakładaliśmy przykładowe konto e-mail na Google’u i zobaczyliśmy jak wiele możliwości nam daje. Na koniec dowiedzieliśmy jakie korzyści wynikają z podania adresu e-mail, jeśli posiada się konto w naszej bibliotece.
Ostatnie zajęcia odbędą się planowo 31 października (poniedziałek).