Tydzień Podróży i Przygody już niebawem!
Zapraszamy do wzięcia udziału w Tygodniu Podróży i Przygody!
Zapraszamy do wzięcia udziału w Tygodniu Podróży i Przygody!
W sobotę, 3 czerwca, naszą bibliotekę po raz kolejny odwiedziła grupa harcerzy. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach „Harcerskich Spotkań Artystycznych”, które odbywają się co roku. Młodzież podczas warsztatów przygotowywała plakaty promujące czytelnictwo i chodzenie do biblioteki. Plakaty będzie można zobaczyć w bibliotece.

Dariusz Zaborek
14 czerwca godz. 17.30
Rozmowa o fenomenalnym optymizmie. W każdych warunkach, także w obozie koncentracyjnym. O tym, że człowiek umie przetrwać bardzo wiele i że do końca może pozostać młody. Alicja Gawlikowska-Świerczyńska – lekarka, była więźniarka obozu w Ravensbrück – w wieku dziewięćdziesięciu dwóch lat opowiada o swoim życiu. To niezwykły dokument, a zarazem porywająca opowieść o życiu kobiety silnej, odważnej i niezależnej.
źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2014
źródło okładki: http://czarne.com.pl/
Libiąska biblioteka zakończyła cykl warsztatów literackich dla młodzieży mających na celu przede wszystkim zachęcenie do wytrwałego i konsekwentnego dążenia osób zainteresowanych wydaniem własnej książki. „Pisać każdy może” – tak można by sparafrazować słowa znanej piosenki, aczkolwiek pisać dobrze może tylko ten, kto ma nie tylko talent i fantazję, ale przede wszystkim odpowiedni warsztat pisarski.
I tym właśnie zajmowała się młodzież podczas spotkań z Danutą Noszczyńską prowadzącą warsztaty pisarskie. Jednym z celów spotkań odbywających się przez cały maj było szlifowanie umiejętności władania słowem pisanym za pomocą ćwiczeń i wprawek, wspólnego omawiania popełnianych błędów i dążenie do uzyskania jak najlepszej formy przekazu literackiego. Młodzież zapoznała się też z procesem wydania książki, od pierwszego kontaktu z wydawcą, poprzez redakcję, korektę, projekt graficzny okładki aż po dystrybucję. Pierwsze spotkanie odbyło się w Tygodniu Bibliotek.
W sobotę w Libiążu odbyła się akcja propagująca ekologię. Rozpoczęła się ona na Targowisku Miejskim, następnie zainteresowani przeszli pod Bibliotekę i razem z zaangażowanymi Strażakami i Harcerzami sadzili rośliny- drzewka i kwiaty na placu obok Biblioteki. Na sam koniec na wszystkich czekał słodki poczęstunek.
Dziękujemy za zaangażowanie, dzięki któremu teraz przed naszą Biblioteką jest wiosennie i zielono.
Na majowym spotkaniu DKK omawialiśmy ,,Myszy i ludzie” Johna Steinbecka. Głównych bohaterów tej opowieści poznajemy podczas wędrówki od farmy do farmy w poszukiwaniu pracy. Celem było zarobienie pieniędzy na wymarzony kawałek ziemi, wymarzone ranczo ze zwierzętami.
Para nierozłącznych przyjaciół, George i Lenni, w swej niedoli mają siebie i marzenia. I ta bezcenna przyjaźń, poprzez splot niefortunnych zdarzeń, zostaje wystawiona na ciężką próbę i trudny wybór, o wątpliwej moralności, ale uwzględniające czyjeś dobro. Ta poruszająca historia o przyjaźni, poświęceniu, odpowiedzialności za drugiego człowieka, ale też o wyobcowaniu, samotności, tęsknotach i marzeniach.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 14 czerwca o 17.30, a przedmiotem dyskusji będzie książka pt. ,,Czesałam ciepłe króliki” Dariusza Zaborka. Serdecznie zapraszamy.
W tym roku hasło Tygodnia Bibliotek brzmi: „Biblioteka? – Oczywiście!”.
Filia Nr 2 w Libiążu przygotowała zajęcia pt: „Spotkanie w bibliotece po lekcjach”. Zajęcia te skierowane były głównie do uczniów Sz. P. Nr 2, którzy po zakończonych lekcjach uczęszczają na świetlicę szkolną i czekają tam na rodziców.
Dlatego biblioteka wychodzi naprzeciw i stara się zorganizować im czas wolny. W bibliotece dzieci zapoznają się z księgozbiorem, bardzo chętnie korzystają z komputerów, a w czytelni odrabiają lekcje, spotykają się z rówieśnikami i dobrze się bawią, tak jak na czwartkowych zajęciach, gdzie dziewczynki rywalizowały z chłopakami.
Były zagadki,rozsypanki, quizy, czytanie opowiadań z ukrytymi tytułami bajek. Dzieci musiały się również wykazać wiedzą o bibliotece.
Rywalizacja była bardzo zacięta, wygrali chłopcy. Każdy uczestnik zabawy otrzymał słodki poczęstunek.
Dzisiaj w ramach Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie dla naszych małych Czytelników – „Biblioteka, miejsca dla każdego”.
Poznaliśmy drogę książki od autora do wydawnictwa, dowiedzieliśmy się jak książki trafiają do naszej biblioteki i co się z nimi dzieje oraz co muszą zawierać żeby trafić w ręce czytelników, pomogła nam w tym prezentacja multimedialna.
Następnie Dzieciaki poznały ułożenie książek i ich podział w Wypożyczalni dla dzieci i młodzieży. Porównaliśmy także czym różniły się książki kiedyś i jakie książki możemy czytać w dzisiejszych czasach. Po tym przyszła kolej na zabawę, razem z Molikiem książkowym urządziliśmy podchody w bibliotece.
Dzieciaki podzieliły się na grupy i każda miała za zadanie odnaleźć i rozwiązać literackie łamigłówki w różnych miejscach naszej biblioteki.
Na sam koniec wspólnie wymyślaliśmy zabawy ruchowe. Dla każdego były nagrody za poprawne odpowiedzi w podchodach oraz słodki poczęstunek.
W ramach Tygodnia Bibliotek w libiąskiej bibliotece odbyło się spotkanie z dr Grzegorzem Jankowiczem, filologiem, tłumaczem, eseistą, krytykiem, a także autorem i redaktorem wielu publikacji krytycznoliterackich, m.in. wydanej w 2016 r. książki „Życie na poczytaniu: rozmowy o literaturze i reszcie świata”.
Wykład dotyczył literatury, która dla autora jest fundamentem świata i zalążkiem wszelkich dyskusji. Chciał podkreślić rolę książki i jej wpływ na nasze życie.
Uczestnicy chętnie zadawali pytania, a zainteresowani mieli możliwość zakupu książki z autografem autora.
Podczas spotkania wręczono także nagrody dla laureatów konkursu literackiego „O tęczowe pióro”, którego organizatorem jest szkoła KSW w Libiążu.
10 maja z okazji Tygodnia Bibliotek w Filii nr 1 w Żarkach odbyło się spotkanie literacko – plastyczne dla dzieci. Przebiegało pod hasłem „W krainie uśmiechniętej książki”. Zabawy literackie z dziećmi były wymianą wrażeń zainspirowanych lekturą wesołych książek, ciekawymi rymowankami i ulubionymi powiedzonkami powstałymi spontanicznie.
Z popularnych wierszyków układano w wersji oryginalnej rozsypankę „puzzle wierszykowe”. W drugiej części spotkania uczestnicy wykonywali interesujące ozdoby techniką decoupage. Pomoc i dobre rady zaoferowała mama młodego czytelnika p. Angelika Jaros.
Finałem spotkania był słodki poczęstunek.