czerwiec 2019
Czerwiec przy planszy
Czerwcowe spotkania upłynęły nam bardzo szybko. Nie straszny był nam nawet upał! Na stołach zawitały takie gry, jak: Zombi, Osadnicy – narodziny imperium, Star Realms, Majestat, Mistakos, Carcassonne, Tajniacy, Farmer, Kingdomino, Uno, Splendor, Szachy, Dr Eureka, a także Zombicide Czarna Plaga.
W tej ostatniej musieliśmy pokonywać hordy nadciągających z każdej strony zombi. Najważniejsze jest to, że nam się udało! 🙂 Zapraszamy na wakacyjne spotkania Klubu, stałych bywalców jak i nowych graczy. Do zobaczenia!
DKK – spotkanie czerwcowe 2019
Podczas czerwcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy książkę Angeliki Kuźniak „Marlene”. Jest to opowieść nie tylko o znakomitej aktorce czy piosenkarce, ale przede wszystkim człowieku. Kobiecie pełnej sprzeczności, znerwicowanej i jednocześnie niesamowicie uporządkowanej, żyjącej na pokaz, ale zaciekle broniącej swojej prywatności, nieprzejednanej w każdym aspekcie.
Marlene Dietrich to kobieta czarująca i fascynująca. Niezwykle silna, dobra, pracowita, w każdym calu profesjonalna i heroiczna (występowała na scenie mimo złamanego obojczyka czy ze zdiagnozowanym już nowotworem). Z drugiej strony jednak, niebywale ludzka: kapryśna, apodyktyczna (wszystkiego musiała dopilnować sama i wszystko musiało być tak, jak sobie tego życzyła), kiepska matka i babcia, ogarnięta fobią czyszczenia otaczających ją przedmiotów, perfekcjonistka.
Na kolejne spotkanie zapraszamy we wrześniu a przedmiotem dyskusji będzie książka Szczepana Twardocha „Morfina”.
Spacer po Libiążu – relacja ze spotkania
12 czerwca w naszej bibliotece odbyło się spotkanie poświęcone historii Libiąża, które poprowadził Paweł Siuda – pasjonat lokalnej historii, autor opracowań dotyczących historii Libiąża i kolekcjoner materiałów historycznych. Wykład zatytułowany „Spacer po Libiążu” wszedł w program tegorocznych Dni Libiąża, które w tym roku mają szczególny charakter ze względu na obchodzony Jubileusz 50-lecia nadania praw miejskich Libiążowi.
Dzięki pasji prelegenta wiele libiąskich historii zostało wydobytych z mroków zapomnienia. Spisane i opowiedziane przez Pawła Siudę – na nowo ożyły.
Spotkanie wywołało żywą dyskusję wśród uczestników i potwierdziło, iż historia lokalna może fascynować. Na dzieje Libiąża składa się bowiem wiele losów poszczególnych jego mieszkańców, które wiązały się również z burzliwą historią Polski. Z kolei dzięki prezentacji multimedialnej uczestnicy mogli zobaczyć utrwalone na starych fotografiach dawne miejsca i budynki Libiąża oraz porównać je do współczesnego oblicza. Pełniły one często inne funkcje niż obecnie. Uczestnicy spotkania również dzielili się swoimi wspomnieniami związanymi z historią tych miejsc. Autor opracowań o Libiążu w dalszym ciągu zbiera informacje i pamiątki o swoim mieście rodzinnym i uzupełnia je o historie mieszkańców, które jak mozaika układają się w obraz dawnego Libiąża. Zachęca do zbierania dawnych pamiątek, fotografowania Libiąża i spisywania historii rodzinnych. Osoby, które chcą się podzielić tymi wspomnieniami zaprasza do kontaktu również przez bibliotekę.
Spotkanie autorskie z Anną Kamińską – relacja
10 czerwca Miejską Bibliotekę Publiczną w Libiążu odwiedziła Anna Kamińska – dziennikarka, publicystka i autorka bestsellerowych biografii o Simonie Kossak, Wandzie Rutkiewicz oraz Halinie Krüger-Syrokomskiej.
Spotkanie zorganizowano w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki i współfinansowano przez Instytut Książki. Doskonale wpisało się w program obchodów Jubileuszu 50-lecia nadania praw miejskich oraz 70-lecia libiąskiej Biblioteki. Upał nie odstraszył wielbicieli, którzy byli zachwyceni spotkaniem z autorką. Wiele osób zakupiło książki wraz z autografem.
„Śladami pięknego Libiąża” – relacja
Dziś odbyła się gra miejska, zorganizowana w ramach obchodów Jubileuszu 50-lecia uzyskania praw miejskich przez Libiąż.
W wydarzeniu wzięło udział 8 drużyn ze szkół gminy Libiąż. Młodzież miała za zadanie poruszać się według dołączonej mapy, odszukiwać punkty kontrolne ustawione na mieście oraz wykonywać zadania. Dodatkowymi zmaganiami były zadania na temat ekologii i ochrony środowiska. Nie liczył się czas przejścia, a liczba zdobytych punktów.
Trzy najlepsze drużyny, które zgromadziły największą liczbę punktów otrzymały nagrody rzeczowe. Pierwsze i drugie miejsce zajęły drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Libiążu, natomiast trzecie miejsce drużyna z Zespołu Szkół w Żarkach. Każdy otrzymał pamiątkowe medale i dyplomy. Na zakończenie imprezy wszyscy zjedli smaczne kiełbaski, dzięki pomocy OSP Moczydło. Za udział dziękujemy również Panu Pawłowi Siudzie, który na punkcie kontrolnym przy stacji PKP ciekawie opowiadał na temat historii Libiąża.