marzec 2019
Detektyw na tropie informacji

W dniu dzisiejszym dzieci i młodzież wzięły udział w zajęciach komputerowych pt. „Detektyw na tropie”. To już ostatnie spotkanie w ramach Tygodnia z Internetem. Rozpoczęliśmy je zabawą obrazującą sieć Internetową, do której użyliśmy sznurka. Każde dziecko miało za zadanie przedstawić się oraz powiedzieć jakich informacji najczęściej szuka w Internecie.
Później wspólnie zastanowiliśmy się co Internet o nas wie, jakie informacje gromadzi i jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem grożącym nam w sieci. Na koniec wyszukiwaliśmy informacje o sobie.

Internet bez hejtu
Dzisiaj odbyły się drugie zajęcia z okazji Tygodnia z Internetem. Tematem spotkania był hejt i mowa nienawiści, które niosą za sobą konsekwencje nie tylko dla ofiar, ale także dla neutralnych odbiorców, czyli świadków, którzy oswajają się ze słowną przemocą w Internecie. Dzieci i młodzież rzeczowo odpowiadały na stawiane im pytania. Wiele z nich spotkało się z hejtem, m. in. w serwisach społecznościowych, w komentarzach pod swoimi zdjęciami czy też filmikami.
Wspólnie zastanowiliśmy się nad tym jak powinno się reagować na hejt i w grupach dzieci ułożyły 10 zasad antyhejtowych, które można zobaczyć w Czytelni Internetowej. Do zobaczenia na kolejnych zajęciach, w piątek o godz. 16:00 w Czytelni Internetowej.
Łańcuszki szczęścia
Dziś odbyły się zajęcia, pt. „Łańcuszki szczęścia”, zorganizowane w ramach Tygodnia z Internetem. Spotkanie rozpoczęło się zabawą „Czy to prawda” – dzieci musiały się przedstawić i podać o sobie dwie informacje – prawdziwą i fałszywą. Reszta grupy miała za zadanie odgadnąć, co jest prawdą. Następnie oglądaliśmy bajkę
o łańcuszkach szczęścia, po której wywiązała się ciekawa dyskusja.
Dzieci dobrze zrozumiały morał z opowieści o Jaśku i trafnie oceniły jego postępowanie. Później przyszedł czas na sprawdzenie umiejętności plastycznych. Każde dziecko otrzymało znak zakazu, w środku którego miały zamieścić słowne lub rysunkowe przesłanie dla swoich kolegów i koleżanek, dotyczące zagrożeń w Internecie. Na koniec braliśmy udział w zabawie ruchowej, polegającej na pilnowaniu swojej chusteczki, która symbolizowała zdjęcie wrzucone do Internetu. Nie zabrakło poczęstunku, za który dziękujemy firmie DanCake.
Na następne zajęcia z o tematyce hejtu w sieci zapraszamy w środę 27 marca.
Marcowe granie
Na marcowych spotkaniach Klubu pojawiły się nowe twarze. Padł nawet kolejny rekord graczy! Jesteśmy bardzo dumni! Marcowe hity to: szachy!, Sagrada, Star Realms, Zombi, Uno, Bingo oraz Carcassonne. Na następne spotkania zapraszamy: 5, 12 i 26 kwietnia o godz. 16:00.
DKK – spotkanie marcowe 2019
Podczas marcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dyskusja dotyczyła książki ,,Dom ciszy”, której autorką jest Blanka Busquets. Pisarka przedstawia niezwykłą historię skrzypiec: zagubionego Stainera, który przywiódł na muzyczną ścieżkę trzy różne kobiety, trzy odmienne charaktery i trzy niepodobne, choć splatające się ze sobą historie. Ten niezwykły instrument wpłynie na losy każdej z kobiet i połączy je z tajemniczym kompozytorem, Karlem T., dla którego owe skrzypce znaczą o wiele więcej niż dla każdej z nich.
Możemy prześledzić dwie różne drogi dochodzenia do mistrzostwa w muzyce: Teresa wywodziła się ze skrajnie ubogiej rodziny, podczas gdy Anna – miała wszystko. Pozornie wszystko, bo rodzice nie poświęcali jej zbyt wiele uwagi. Dorastała ze zwichrowanymi emocjami, w poczuciu odrzucenia, co wpłynęło na jej osobowość. To jednak skrzypce są głównym bohaterem „Domu ciszy”. Już pierwsze zdania książki wprowadzają nas w ich tajemnicę. Ale na wyjaśnienie, skąd się tam wzięły i co działo się dalej – musimy poczekać do ostatniej strony.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 24 kwietnia o godz. 18.00 tematem dyskusji będzie książka pt. ,,Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych”. Serdecznie zapraszamy.
Kursy z podstaw obsługi tabletu – zapraszamy!
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza seniorów do udziału w kursie z podstaw obsługi tabletów. Zajęcia są bezpłatne.