luty 2019
Spotkanie autorskie z Magdaleną Majcher

Autorka powieści obyczajowych dla kobiet – Magdalena Majcher – już niedługo będzie gościła w naszej bibliotece.

Dzień Kobiet w Bibliotece

Zapraszamy wszystkie Panie na wspólne świętowanie Dnia Kobiet. Szczegóły na plakacie.
Lutowe spotkania przy planszy
Lutowe spotkania upłynęły nam w radosnej atmosferze. Grami, które obecnie cieszą się u nas dużą popularnością są: Sagrada, Ryzyk-Fizyk, Mistakos oraz Zombi. W lutym w naszym gronie przywitaliśmy również nowych członków. Na następne spotkania zapraszamy już w marcu! Informacja niebawem 🙂
4-latki odwiedzają libiąską filię
21 lutego przedszkolaki (4-latki) wraz z wych. p. M. Cebulą odwiedziły bibliotekę. Dzieci z zainteresowaniem zapoznały się z nowym dla nich miejscem, dla większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Najbardziej spodobał im się dział z książkami dla dzieci. Przedszkolaki dowiedziały się co to biblioteka, jak należy się w niej zachowywać.Co należy zrobić aby stać się czytelnikiem, zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek.Dowiedziały się również jak należy dbać o wypożyczone książki.
W trakcie wizyty przedszkolaczki wybrały książkę pt.”Kicia Kocia w bibliotece”, którą przeczytaliśmy. Na zakończenie pani wychowawczyni wypożyczyła kilka książek, by móc je czytać w przedszkolu. Dzieci były bardzo zadowolone i zapowiedziały, że odwiedzą bibliotekę ponownie.
DKK – spotkanie lutowe 2019
Podczas lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dyskusja dotyczyła książki polskiego reżysera i scenarzysty Janusza Majewskiego pt. Mała matura”. Napisana piękną polszczyzną powieść ukazuje kilkanaście lat z życia Ludwika Taschke. W dużej mierze to książka autobiograficzna, która przenosi nas do przedwojennego Lwowa, odtworzonego z wielkim pietyzmem i uczuciem, wielokulturowego. Opisy tego miasta pobudzają wyobraźnię, autor wręcz maluje obrazy przed oczami w trakcie czytania książki.
Na tym tle ukazane są losy bohatera Ludwika Taschke wychowywanego w zamożnej mieszczańskiej rodzinie właśnie we Lwowie, gdzie dopada ich okupacja sowiecka i niemiecka. Po burzliwych przejściach Ludwik i jego rodzina przenoszą się do Krakowa i tam bohater przeżywa rozterki i problemy właściwe wiekowi dorastania w trudnym powojennym świecie, tam budzą się pierwsze uczucia do dziewczyn, walczy o akceptację kolegów, ociera się o politykę dostrzegając zakłamanie władz. Losy Ludwika i jego rodziny to losy wielu wygnanych polskich rodzin, to opis wielu ucieczek z rodzinnych stron i tułaczek. W książce nie brakuje też obrazów okrucieństwa wojny.
Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 20 marca o godz. 18.00, a przedmiotem dyskusji będzie powieść ,,Dom ciszy”, której autorką jest Blanca Busquets.
Maluszki w bibliotece
14 lutego Grupa 3-latków z wych. p. R.Skibą odwiedziły bibliotekę. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece. Maluszki z wielkim zainteresowaniem słuchały o bibliotece, o tym jak należy dbać o książki, ale najbardziej cieszyły się z tego, że same mogą sobie je powybierać. Potem w formie zabawy w pociąg pojechaliśmy do stanowisk komputerowych, gdzie oglądaliśmy wspólnie bajkę.
Odwiedziny przedszkolaków w libiąskiej filii
12 lutego Gr. V przedszkolaków (5-latki) wraz z wych. p. K.Bolek-Gręźlikowską odwiedziły bibliotekę. Dzieci dowiedziały się co to za miejsce – biblioteka, jak należy się w niej zachowywać, co należy zrobić aby stać się czytelnikiem. Zapoznały się z księgozbiorem dla dzieci,z którego wybrały kilka książek do przeczytania w przedszkolu. Dowiedziały się również jak należy dbać o wypożyczone książki.
Poznaj Bezpieczny Internet
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu w bibliotece zostało zorganizowane wydarzenie pod hasłem: „Poznaj Bezpieczny Internet”. Na początku powiedzieliśmy sobie czym jest Internet. Dzieci poznały Sieciaki oraz Sieciuchy. Wspólnymi siłami zrobiliśmy listę dobrych stron Internetu oraz zagrożeń, które na nas czekają
w Internecie. Dzieci poznały sieciakowe zasady bezpieczeństwa w sieci i pokolorowały swojego ulubionego Sieciaka.
Później omawialiśmy poszczególne zasady bezpieczeństwa i do każdej dzieci wykonały krótkie zadanie: krzyżówkę, rebus, labirynt i wykreślankę. Rozwiązania do zadań były przedstawiane na głos, dzięki czemu mogliśmy wspólnie wyjaśniać niezrozumiałe słowa i wyrażenia. Uczestnicy chętnie zgłaszali się i odpowiadali na zadawane pytania. Na koniec dzieci układały z rozsypanki wyrazowej pomysły na spędzanie wolnego czasu. Każde dziecko otrzymało umowę internetową, którą mają podpisać ze swoimi rodzicami i do jej reguł się stosować.