grudzień 2018
Świąteczne spotkanie Klubu Gier Planszowych

Dziś odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Klubu Gier Planszowych, który działa w naszej Bibliotece. Czas spędziliśmy grając w nasze ulubione gry w świątecznym klimacie. Nie zabrakło kolęd i wspólnych wygłupów. Dziękujemy wszystkim dzieciom za przybycie i zapraszamy w przyszłym roku! Za poczęstunek dziękujemy DanCake Polonia. Wszystkim życzymy Planszówkowych Świąt! ??♟?


Warsztaty Świąteczne – relacja
19 grudnia odbyły się w naszej Bibliotece warsztaty świąteczne. Dzieci za pomocą kartek, nożyczek i kleju tworzyły piękne kartki z trójwymiarowymi choinkami. Następnie przyozdabiały je wycinanymi z papieru rzeczami. Były prezenty, śnieg, gwiazdki i serduszka. Na koniec zrobiliśmy wspólne zdjęcie ze swoimi dziełami. Za pomoc w warsztatach dziękujemy naszej wolontariuszce Ani, a za poczęstunek DanCake Polonia.
5,5 miliona. Wdzięczni Ameryce – spotkania wolontariuszy
Spotkania wolontariuszy w ramach projektu „5,5 miliona. Wdzięczni Ameryce” W grudniu odbyły się trzy spotkania grupy zadaniowej w ramach projektu „5,5 miliona. Wdzięczni Ameryce”, do której należą wolontariusze naszej biblioteki. Młodzież poszukuje informacji i materiałów historycznych do projektu w celu odczytania jak największej liczby podpisów pod dokumentem stworzonym przez mieszkańców II Rzeczypospolitej w 1926 roku – Polską Deklaracją o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych.
Deklaracja to fascynujący materiał dla badaczy historii i kultury, a przede wszystkim niezwykły dokument do odkrywania własnej rodzinnej lub lokalnej historii. Wolontariusze będą pracować nad stworzeniem wystawy w oparciu o materiał zebrany w trakcie odczytywania podpisów uczniów i nauczycieli szkół z 1926 roku z terenu obecnej gminy Libiąż. W Bibliotece Głównej można również zobaczyć wystawę „Razem podpisani. Wdzięczni Ameryce” przybliżającą wydarzenia, które miały wpływ na powstanie Deklaracji.
Podsumowanie roku czytelniczego dla dzieci i młodzieży – relacja
Podsumowanie roku czytelniczego dla dzieci i młodzieży – Moliki oraz spotkanie z pisarką Justyną Bednarek 14 grudnia do libiąskiej książnicy przyjechała znana pisarka, redaktorka, ilustratorka pani Justyna Bednarek. Napisała ona ponad dwadzieścia książek, które są często wypożyczane w naszej bibliotece, a „Niesamowite przygody dziecięciu skarpetek” trafiły nawet na listę lektur.
Ponadto pani Bednarek napisała jeszcze nominowaną do tytułu Książki Roku 2016 przez Polską Sekcję IBBY detektywistyczno-kulinarną publikację „Pięć sprytnych kun” oraz bajki muzyczne „W to mi graj”, ilustrowane przez Józefa Wilkonia. Molikowe podsumowanie roku czytelniczego rozpoczęliśmy wręczaniem nagród książkowych dla najaktywniejszych dzieci, które często odwiedzały wypożyczalnię dla dzieci i młodzieży oraz libiąskie filie biblioteczne. W 2018 roku 25 dzieci zasłużyło na miano Molika. Przy uroczystym wręczaniu nagród i dyplomów pomogła pani Justyna Bednarek.
Następnie wszyscy, którzy chcieli poznać pisarkę i wziąć udział w spotkaniu zostali zaproszeni na dalszą część, którą poprowadziła pani Justyna. Opowiadała ona o swoim życiu, o tym jak została pisarką i że wtedy spełniło się jej największe marzenie, by pisać dla dzieci. Mówiła skąd czerpie pomysły na książki oraz o tym, że jej przyjaciele pomagają jej tworzyć barwne ilustracje, które potem możemy podziwiać na stronach książek
i przenoszą nas one w bajkowy świat. Pani Justyna czytała dzieciom fragmenty swoich wydań oraz zadawała różne pytania, na które odpowiedzi nie zawsze były łatwe. Następnie przyszła kolej na część warsztatową. Każde dziecko miało ze sobą skarpetkę, z której wychodziły różne dziwne, kolorowe stworki. Dzieci uruchomiły swoją wyobraźnię, dzięki czemu mogliśmy podziwiać skarpetkowo-pacynkowy świat. Nie zabrakło również czasu na autografy od pisarki. Dziękujemy Pani Justynie za miłe spotkanie, a wszystkim Molikom gratulujemy!
Warsztaty Świąteczne
Zapraszamy wszystkie dzieci na warsztaty świąteczne. Więcej szczegółów na plakacie.
Zwykli – Niezwykli. Historia Legionów
W dniu 13 grudnia br. odbył się wykład oraz warsztaty pod nazwą „Zwykli – Niezwykli. Historia Legionów”, które poprowadziła Pani Luiza Trybuś z Muzeum w Chrzanowie. Spotkanie zakończyło cyklu wydarzeń z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę organizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Libiążu. Młodzież podczas wykładów wysłuchała historii powstania Legionów Polskich, których zalążkiem były organizacje strzeleckie działające na terenie zaborów. Następnie uczestniczyła w warsztatach.
Pracując z tekstem źródłowym i mapą miała za zadanie zaznaczyć szlak bojowy legionów w poszczególnych zaborach. Na zakończenie spotkania przytoczono nazwiska legionistów pochodzących z Libiąża odnalezione w archiwach wraz z krótką historią ich losów. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Czas honoru. Mieszkańcy powiatu chrzanowskiego na frontach I wojny światowej”. Została wypożyczona z Muzeum w Chrzanowie. Można ją zobaczyć w Bibliotece Głównej w Libiążu do końca grudnia br.
DKK – spotkanie grudniowe 2018
Na grudniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dyskusja dotyczyła książki Ewalda Arenza pt.,,Zapach czekolady”. Powieść ta przenosi nas do dziewiętnastowiecznego Wiednia, gdzie były porucznik cesarsko-królewskiej armii August Liebeskind zakończywszy właśnie służbę, szuka inspiracji do nowych działań, które nadadzą jego życiu odpowiedniego ciężaru.
Pewnego dnia spotyka w kawiarni niebanalną kobietę, cyklistkę, która swym zachowaniem wzbudza zarówno zachwyt jak i irytację bohatera. Para spotyka się przypadkowo jeszcze kilkukrotnie, przez co August coraz bardziej staje się zauroczony piękną Eleną i nie przeszkadza mu w tym fakt, że kobieta jest mężatką. Swoją fascynację August przenosi na nowo rozpoczętą pracę w manufakturze czekolady stryja, tworząc pralinki inspirowane postacią Eleny i spotkaniami z nią. Liebeskind posiada bowiem węch absolutny, wyczuwa zapachy intensywniej niż przeciętny człowiek, potrafi nadać im kształty i kolory, by później odtworzyć je pod postacią smaków. To właśnie opisy smaków i zapachów stanowią niewątpliwie największy atut tej książki. Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 23 stycznia 2019 roku o godz. 17.30 a przedmiotem dyskusji będzie książka ,,Skarb pana Isakowitza” Danny’ego Wattina.
Jasiek Mela gościem libiąskiej biblioteki
W czwartek 6 grudnia br. w bibliotece głównej w Libiążu odbyło się podsumowanie konkursu literackiego
pt.” Libiąska bajka profilaktyczna”, podczas którego oprócz wręczenia nagród laureatom i uczestnikom miało miejsce spotkanie z Janem Melą – podróżnikiem i działaczem społecznym, najmłodszym w historii zdobywcą biegunów północnego i południowego w jednym roku i pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu, założycielem fundacji Poza Horyzonty.
Gość opowiedział młodzieży o sobie, swojej niepełnosprawności i odbytych podróżach, ale też o słabościach
i ich pokonywaniu. Mówiąc o niepełnosprawności podkreślał, że do wielu niepełnosprawnych osób nie pasuje to określenie. „To nie są ludzie, których w życiu coś omija, ogranicza. Ale często to my sami sobie tworzymy swoją niepełnosprawność, która jest w naszej głowie”. Jasiek przekonywał, że świat jest piękny i zdecydowanie za dużo narzekamy, nie doceniając tego co mamy. Uczestnicy słuchali Meli bardzo uważnie, a na koniec mieli do niego wiele pytań.
W tegorocznym konkursie pt. Libiąska bajka profilaktyczna prace oceniała komisja w składzie: Roma Bigaj (Urząd Miejski w Libiążu), Barbara Godyń-Kirker (polonista) oraz Aleksandra Pawlica-Bębenek (bibliotekarz
z Zespołu Szkół w Libiążu). Jego celem jest edukacja w zakresie profilaktyki uzależnień, uwrażliwienie młodzieży na problemy społeczne, promowanie pozytywnych postaw społecznych oraz rozwijanie zainteresowań literackich wśród młodzieży. Wyniki konkursu:
W kategorii uczniów klas IV-VI szkół podstawowych:
I miejsce Martyna Ślęczkowska (SP 2) za pracę pt. „Jagodowa afera”
II miejsce Martyna Ostrowska (SP 3) za pracę pt. „Spieszmy się pomagać ludziom…”
III miejsce Stanisław Mackiewicz (SP 3) za pracę pt. „W internetowej klatce”
Wyróżnienia: Patrycja Korzonek (SP w Balinie) za pracę pt. „Magiczny papieros”
Iga Stępień (SP 2) za pracę pt. „Pochłonięty przez grę”
Maksymilian Koziarz (SP w Balinie) za pracę pt. „Szczęście w Bajlando”
Patrycja Kozub (SP w Balinie) za pracę pt. „Chleb, który jest smaczny…”
Emilia Zamarlik (SP 1) za pracę pt. „Tato, nie pij”
W kategorii uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych oraz III gimnazjum:
I miejsce Natalia Siudy (SP 1) za pracę pt. „Sprawka kota Leona”
II miejsce Julia Świadek (SP 4) za pracę pt. Jezioro łabędzie”
III miejsce Norbert Terlecki (ZS Żarki) za pracę pt. Czysty jak łza”
Olivia Żak (SP 4) za pracę pt. „Bajka o magicznej chmurce”
W kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce Weronika Banasik (I LO w Chrzanowie) za pracę pt. „Wiara i nadzieja”
II miejsce Dominika Zielińska (ZS w Libiążu) za pracę pt. „Być jak Greta”
Warsztaty mikołajkowe – tworzymy choinkę!
Z okazji Mikołajek wypożyczalnia dla dzieci razem z wolontariuszkami przygotowała dla dzieci, warsztaty mikołajkowe. Spotkanie rozpoczęliśmy quizem świątecznym, który nawiązywał do postaci św. Mikołaja oraz obrzędów Bożego Narodzenia. Pytania miały różny stopień trudności, ale dzieci bez większych problemów chętnie zgłaszały się i odpowiadały na zadawane pytania.
W drugiej części spotkania tworzyliśmy własną choinkę, która stoi teraz w wypożyczalni dla dzieci. Wolontariuszki wykonały choinkę a dzieci własnoręcznie stworzyły kolorowe bombki. Nie zabrakło małych, zapakowanych upominków, w których każdy znalazł coś dobrego dla siebie. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas! ?