wrzesień 2018
Zagłosuj na naszą inicjatywę – Letnia Czytelnia

Drodzy Czytelnicy! Bardzo prosimy o oddawanie głosów na nasz projekt LETNIEJ CZYTELNI. Codziennie można oddać jeden głos. Głosowanie potrwa do 14 października. Wygrywa 100 projektów z największą ilością głosów. Oprócz zwyczajnego głosowania możecie głosować z paragonem. Punkty naliczane są w zależności od wartości paragonu: do 15 zł – 5 punktów, powyżej 15 zł – 10 punktów (konieczne jest przesłanie zdjęcia paragonu). Liczą się tylko paragony z Lewiatana na ul. Ratowników Górniczych 1 w Libiążu (FIRMA HANDLOWA RAFI RAFAŁ WIKAR). Liczymy na Was! 😉
https://www.herosiprzedsiebiorczosci.pl/project/letnia-czytelnia/

Spotkanie z Mirabelką

Z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości biblioteka bierze udział w programie NIEPODLEGŁA oraz w konkursie organizowanym przez Lustro Biblioteki. Tematem warsztatów jest książka Cezarego Harasimowicza MIRABELKA. Na spotkanie zaproszono szóstoklasistów ze S.P.nr 3 w Libiążu.
Uczniowie mogli dowiedzieć się kim jest Mirabelka, posłuchać audiobooka- pierwszy rozdział książki, który czyta pani Grażyna Wolszczak, obejrzeć film z udziałem autora książki, dowiedzieć się na podstawie fragmentów czym jest wojna, getto i kim była pani Irena Sendlerowa.
Na koniec spotkania dzieci w grupach tworzyły drzewo pamięci Mirabelki, co było poprzedzone rozmową o liniach papilarnych, liniach dłoni oraz genealogii. Dzieciaki stworzyły barwne rysunki drzew z odbiciem swojej historii – czyli dłoni.
Spotkanie z okazji Światowego Dnia Zwierząt
4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt, święto, którego celem jest przypomnienie o pozytywnych zachowaniach ludzi wobec zwierząt. Z tej okazji w filii bibliotecznej w Żarkach odbyło się spotkanie dla młodzieży ze studentką weterynarii Pauliną Wosik.
Rozmawiano o zawodzie weterynarza, cechach, jakie powinien posiadać oraz obowiązkach należących do ludzi wykonujących ten zawód. Uczestnicy dzielili się przygodami swoich pupili. Została też przybliżona książka biograficzna poświęcona Simonie Kossak, wielkiej miłośniczce zwierząt. Młodzież oglądała fotografie zwierząt, rozwiązywała zagadki i quizy, rozpoznawała zwierzęta na podstawie zdjęć rentgenowskich.
Na zakończenie uczestnicy przedstawiali w formie pantomimy wylosowane zwierzaki i wykonywali prace plastyczne.
Świat rzeczy z recyklingu – przywracamy życie odpadom
Nasza książnica razem ze Związkiem Międzygminnym „Gospodarką Komunalną” zorganizowała konkurs ekologiczny, tworzenia różnych kreatywnych rzeczy z odpadów segregowanych- „Świat rzeczy z recyklingu- przywracamy życie odpadom”. Do konkursu zgłosili się uczniowie ze S.P. nr 1, nr 2 i nr 3 w Libiążu, łącznie 35 osób, podzielonych na grupy maksymalnie 6 osobowe.
Dzieci pokazały jak wielka jest ich wyobraźnia i że nie ma granic w nadawaniu drugiego życia odpadom, można zrobić z nich po prostu wszystko, od kosza na śmieci, poprzez tornister do szkoły czy lubianego przez większość jednorożca. Każdy z uczestników konkursu dostał nagrody od Gospodarki Komunalnej z Chrzanowa. Dziękujemy za obecność i super zabawę!
DKK – spotkanie wrześniowe 2018
Podczas wrześniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dyskusja dotyczyła powieści „Nauczycielka”, austriackiej pisarki Judith W. Taschler. Jest to historia związku nauczycielki i początkującego pisarza budowana z maili, rozmów i retrospekcji, która okazała się zupełnie odmienna od tego, czego czytelnik spodziewa się po tytule, okładce, opisie i pierwszych stronach powieści.
Jest znacznie lepsza niż można przypuszczać. „Nauczycielka”, choć ma niepozorny tytuł, jest książką z zaskakującą, doskonale przemyślaną fabułą i trzyma czytelnika w garści od pierwszej do ostatniej strony. Ta niepozorna objętościowo książka kryje w sobie tak pokaźny ładunek emocjonalny, że trudno się od niej oderwać.
Na następne spotkanie zapraszamy 24 października o godz. 18.00, a przedmiotem dyskusji będzie powieść Floriana Czarnyszewicza ,,Nadberezeńcy: powieść w trzech tomach osnuta na tle prawdziwych zdarzeń”. Spotkanie będzie miało charakter otwarty i ze względu na swoją odmienną formę wpisze się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.
Libiąż czyta
Podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania 8 września 2018 r. wspólnie czytaliśmy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ta wyjątkowa akcja miała szczególny charakter, gdyż odbyła się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Obok promocji czytelnictwa literatury patriotycznej, była też formą uczczenia jubileuszu.
W libiąskim Parku Młodości czytanie fragmentów dzieła Stefana Żeromskiego zainaugurował Burmistrz Libiąża Jacek Latko. W tegoroczną akcję zaangażowali się licznie samorządowcy, uczniowie, harcerze, nauczyciele, przedstawiciele instytucji i organizacji oraz mieszkańcy naszej gminy. Podczas spotkania uczestnicy mogli otrzymać pamiątkowy stempel na egzemplarzach powieści.
Podsumowanie drugiej połowy wakacji
Druga połowa wakacji w Bibliotece upłynęła nam na zabawie i nauce. W każdy poniedziałek miesiąca spotykaliśmy się przy planszówkach. Członkowie Klubu Gier Planszowych, działającego przy naszej bibliotece, nie odpuścili nawet w wakacje i licznie pojawiali się na spotkaniach.
W każdą środę na najmłodszych w Czytelni Komputerowej czekały bezpłatne zajęcia z języka angielskiego FunEnglish.pl, na których dzieci, pod okiem bibliotekarki, mogły poprzez zabawę nauczyć się nowych słówek
i powtórzyć już zdobytą wiedzę.
W każdy piątek, również w Czytelni Komputerowej, młodzież spotykała się na turniejowych rozgrywkach League of Legends 3vs3. W Turnieju wzięły udział 4 drużyny. Po wielu emocjonujących meczach byliśmy
w stanie wyłonić zwycięską drużynę. A na podstawie indywidualnych statystyk wszystkich uczestników wytypowaliśmy Najlepszego Gracza Turnieju. Wyniki są następujące:
I miejsce – drużyna Scripts or Skill, w składzie: Dominik Graca, Michał Dwornik oraz Kacper Domagała
II miejsce – drużyna Rozdajemy Punkty, w składzie: Paweł Ciuba, Mikołaj Kula oraz Adrian Szuszczewicz
III miejsce – drużyna Dango, w składzie: Adam Klimczak, Patryk Filipczuk oraz Jakub Szulc
IV miejsce – drużyna Funnytick, w składzie: Jakub Ryszka, Szymon Piasecki oraz Bartosz Polak
Tytuł „Najlepszego Gracza” otrzymał Dominik Graca
Wszystkim bardzo dziękujemy za uczestniczenie w zajęciach i cieszymy się, że mogliśmy razem z Wami spędzić ten wakacyjny czas! 🙂
DKK – książka na wrzesień 2018
„Nauczycielka”
Judith W. Taschler
19 września o godz. 18:00
Mieli wspólną namiętność: miłość do literatury, do słuchania historii i opowiadania, do fantazjowania… Dokąd ich doprowadziła? Piękna i frapująca powieść „Nauczycielka” to połączenie thrillera i romansu, książka gorąco przyjęta przez krytyków i czytelników. Matylda i Xaver byli niegdyś nierozłączni, łączyła ich miłość i literatura, ale pewnego dnia on odszedł bez słowa – po prostu spakował swoje rzeczy i zniknął.
Matylda przeżyła załamanie nerwowe, długo nie mogąc zrozumieć motywów postępowania Xavera. Po latach udało się jej odnaleźć spokój ducha i swoje miejsce w życiu: w odległym mieście uczy języka niemieckiego i literatury, lubiana przez uczniów, ma przyjaciół i własne sprawy. Nagłe pojawienie się dawnego kochanka, który tymczasem odniósł sukces jako pisarz książek dla młodzieży, budzi w kobiecie zarazem czułe i bolesne wspomnienia, dając początek dziwnej grze obojga: jej głównym motywem staje niewyjaśniona sprawa zaginięcia syna Xavera z inną kobietą. Niegdysiejsi kochankowie, swego czasu tak zafascynowani mocą opowiadania historii, snują coraz dalej idące fantazje na temat zaginionego dziecka. Czy Xaver zataja coś przed Matyldą? Opowieść o miłości i literaturze, zmienia się w opowieść o zemście i winie – fascynujący thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu do ostatniego rozdziału.
źródło opisu: Wydawnictwo WAB
źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/