styczeń 2017
Ferie z Zielonymi Grami

Dzisiaj naszą bibliotekę odwiedziła młodzież z Klubu „Promień”, działającego w Libiążu przy Spółdzielni Mieszkaniowej. Najmłodsi uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panem Marcinem Koziołem. Starsi udali się do sali warsztatowej, aby zagrać w Zieloną Grę – Catan z dodatkiem Ropa z Catanu. Na czym gra polega? Gracz wciela się w osadnika na niedawno odkrytej wyspie Catan. Każdy z graczy przewodzi świeżo założonej kolonii
i rozbudowuje ją, stawiając na zdobytych obszarach drogi oraz miasta. Każdy zbiera surowce, które są potrzebne do rozbudowy i rozwoju.
W zabawie uczestniczyło 15 graczy. Na początku młodzież była wyciszona i skupiona, gdyż próbowała zrozumieć zasady. Po 15 minutach gry wszyscy żywo dyskutowali, wymieniali się kartami i handlowali.
W trakcie rozgrywki młodzież poznawała zasady handlu i wymiany, starała się zdobyć jak największą ilość punktów. Jedni postawili na rozbudowę, inni na rozwój. Rozgrywka zakończyła się remisem trzech drużyn 😉


Spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem – relacja
Dzisiaj, na sam początek ferii zimowych, gościem naszej biblioteki był pan Marcin Kozioł – manager, trener, podróżnik i pisarz, który wydał już kilka książek dla dzieci i zwiedził ponad 40 krajów.
Niebawem planuje kolejne podróże. Tematem dzisiejszego spotkania była książka wydana końcem ubiegłego roku pt. „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka”. Autor przybliżył nam postać wombata, opowiedział historię gatunku oraz pokazał gdzie leży Australia, miejsce, z którego pochodzi Wombat Maksymilian.
Jego imię wzięło się stąd, że Maksymilian robi wszystko na maxa:) nawet tunele kopał na maxa i znalazł się w Królestwie Grzmiącego Smoka czyli w Buthanie… Dzieciaki chętnie zadawały pisarzowi pytania, wspólnie wymyślaliśmy jak powinny wyglądać jego dalsze przygody. Bardzo dziękujemy za ciekawe i uczące spotkanie 🙂 z niecierpliwością czekamy na dalsze przygody Maksymiliana…
Zaciekawieni w akcji – spotkanie piąte
Na dzisiejszym spotkaniu grupy Zaciekawionych młodzież integrowała się poprzez grę w kreatywne
i pobudzające wyobraźnię zabawy. Wszyscy doskonale się przy tym bawili, poznaliśmy się jeszcze lepiej. Największą radość sprawiła nam „gra w kotki” – wymyślona przez Darię i Weronikę. Całą zabawę umilała nam gorąca herbata i pyszne ciastka. Nawet Pani Ewa i Pani Ola miały przy tym ubaw 🙂 – Szymon Szyjka
Wystawa „Martyrologia a pamięć w sztuce”
W 72 rocznicę Wyzwolenia Libiąża, jak co roku, odbyły się uroczystości pod obeliskiem przy ul. Obieżowej. Przedstawiciele władz miasta i rady miejskiej, organizacji społecznych gminy Libiąż, instytucji oraz młodzież szkolna złożyli kwiaty upamiętniając w ten sposób pamięć więźniów podobozu oświęcimskiego oświęcimskiego Janinagrube. Następnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Libiążu odbyło się spotkanie, podczas którego została zaprezentowana wystawa pod tytułem „Martyrologia a pamięć w sztuce”.
Składają się na nią grafiki ze zbioru prac artystycznych LCK, podarowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu oraz eksponaty dotyczące podobozu z Muzeum Regionalnego w Libiążu. W dalszej części spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele organizacji społecznych oraz uczniowie, odbyła się ciekawa rozmowa dotycząca faktów historycznych, wspomnień niektórych uczestników, nawiązująca do okresu wojennego oraz naszej historii regionalnej.
Wspomniano także o libiąskich Kombatantach, z których w tym roku już tylko jeden uczestniczył w uroczystościach oraz tych, którzy odeszli, jak np. zmarły w ubiegłym roku p. Kazimierz Ptasiński.
DKK – spotkanie styczniowe 2017
Na styczniowym spotkaniu DKK omawialiśmy humorystyczną powieść podróżniczą Jerome K. Jerome „Trzech panów na włóczędze”. Jest to przezabawna historia trzech angielskich dżentelmenów, którzy postanowili wybrać się na wycieczkę rowerową do Szwarcwaldu. Kultura i obyczaje Niemiec są dla nich prawdziwym zaskoczeniem, co niejednokrotnie prowadzi do wielu nieporozumień i konfrontacji.
Przygody bohaterów, jadących na rowerach, okraszone są komicznymi zdarzeniami, anegdotami z ich życia, które bawią czytelnika do łez. Mimo że jest to XIX-wieczna powieść jest ponadczasowa i czytana do dziś. Większość klubowiczek uznało książkę za lekką, zabawną i doskonałą na poprawę samopoczucia.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 15 lutego. Przedmiotem dyskusji będzie „Szopka” Zośki Papużanki
Spotkanie autorskie dla najmłodszych
Jedną z naszych propozycji na ferie jest spotkanie autorskie dla najmłodszych czytelników.
Coraz bliżej ferie…
Oto nasze propozycje. Szczegółowe informacje dotyczące niektórych atrakcji przybliżymy Wam niebawem!