wrzesień 2016
Biblioteczne spotkanie z ciekawym człowiekiem – Policjanci

29 września w naszej bibliotece rozpoczął się nowy cykl dla uczniów początkowych klas szkół podstawowych pt. „Biblioteczne spotkania z ciekawym człowiekiem”. Gościliśmy w bibliotece asp. sztab. Marcina Romanowskiego i sierż. sztab. Sebastian Wiernek.
Panowie z policji przywieźli dla dzieci kamizelkę, kajdanki, czapeczki oraz zestaw do odbijania odcisków palców. Dzieciaki chętnie sprawdzały policyjny sprzęt i syreny oraz zadawały Panom pytania.


DKK – spotkanie wrześniowe 2016
Na wrześniowym spotkaniu DKK omawialiśmy ,,Sońkę” Ignacego Kasprowicza. Jest to opowieść o miłości i śmierci. Tytułowa bohaterka spotyka na swej drodze Igora wziętego reżysera teatralnego, który staje się jej Aniołem Stróżem i powiernikiem życiowych tajemnic. Początkiem tego, co najpiękniejsze i najstraszniejsze w życiu Sonii, jest miłość.
Zakazana, bo do Niemca, bo bez słów, bo tylko z porozumieniem ciał. Takiej miłości, zwłaszcza wtedy, gdy trwa wojna, się nie wybacza. Szybko znajdą się ci, którzy uznają, że są godni roli sędziów. Stawiają na okrucieństwo i brak litości, w imię dobra czynią zło. Uczucie nie ma szans w walce z nienawiścią, złem, losem, który jeśli się uprze, sprawi, że nikt nie będzie szczęśliwy.
Większość Klubowiczek uznało ,,Sońkę” za piękną, ale tragiczną powieść, skłaniającą do refleksji. Zapraszamy na kolejne spotkanie.
Kursy komputerowe – kolejna edycja
Zapraszamy na kolejną edycję kursów komputerowych. Więcej informacji na plakacie.
Lato z książką – podsumowanie
W te wakacje dla najmłodszych Czytelników przygotowano spotkania czytelnicze oraz gry i zabawy ruchowe. Rozpoczęliśmy je razem z Mają i książką Rafała Witka „Maja na tropie jaja”. Szukaliśmy wakacji, czytaliśmy książkę przedstawiającą przygody Mai, rozmawialiśmy na temat podróżowania, co jest niezbędne by wakacje się udały, co trzeba na nie zabrać, czym podróżujemy i jak zachowujemy się w obcych krajach oraz co nam się kojarzy z krajami do których najczęściej podróżujemy. Na koniec spotkania każde dziecko wykonało walizkę marzeń.
Kolejne i kilka następnych spotkań do końca lipca to nawiązanie do twórczości polskiego komediopisarza Aleksandra Fredy. W tym roku w lipcu przypadła 140 rocznica jego śmierci. Pierwsze zajęcia to „Małpa
w kąpieli”. Dzieciaki dowiedziały się kim był Fredro oraz co charakteryzuje komedię. Wspólnie czytaliśmy wiersz „Małpa w kąpieli”, każdy z dzieciaków wcielił się w rolę niesfornej i ciekawskiej małpki i według swojego pomysłu przedstawił jej historię. Rozmawialiśmy także o zdrowym stylu życia i przygotowaliśmy własne zasady, które powinniśmy przestrzegać aby zdrowo żyć. Na koniec wykonaliśmy ilustrację do wiersza.
Drugie spotkanie pod hasłem „Paweł i Gaweł- jak rozwiązać konflikt?” Na początku krótko przypomnieliśmy sobie kim był Fredro, wspólnie czytaliśmy wiersz „Paweł i Gaweł” a także próbowaliśmy go przedstawiać wcielając się w role głównych bohaterów. Rozmawialiśmy o tym jak zachowywali się mężczyźni z wiersza oraz jakimi cechami się charakteryzowali. Oczywiście nie mogliśmy ominąć tematu morału, jakim kończy się wiersz- „jak ty komu tak on tobie”, wszyscy wiedzieli co te słowa oznaczają. Następnie wymienialiśmy przykłady dobrych i złych zachować wobec naszych sąsiadów. Trzecie spotkanie – „Sowa”. Tematem spotkania były sowy, a właściwie, jedna, z wiersza polskiego komediopisarza. Mówiliśmy o złych zachowaniach, o tym jak ludzie powinni się do siebie zwracać i co to znaczy kogoś szanować, a wszystko to na przykładzie Sowy i jej złego traktowania przyjaciół z lasu. Na koniec bawiliśmy się i rysowaliśmy sowy oraz sowie maski.
Ostatnie zajęcia czytelnicze to przygoda z twórczością Brzechwy- Złe nawyki… Najpierw dowiedzieliśmy się kim był Jan Brzechwa. Następnie skupiliśmy się na wierszach Skarżypyta, Samochwała, Kłamczucha i Leń… Nie bez powodu czytaliśmy te wiersze, gdyż ukazały nam one złe nawyki i wady ludzi. Mówiliśmy co jest wadą a co zaletą oraz jak można wyeliminować złe nawyki z naszego życia. Na koniec spotkania odpowiadaliśmy na pytania quizowe dotyczące wierszy Brzechwy a także Dzieciaki wykonywały prace plastyczne- pocztówka
z wakacji.
W każdy czwartek odbywały się także spotkania pt. „Gry i zabawy z Huhusiem”, na których razem
z najmłodszymi bawiliśmy się- graliśmy w gry planszowe, gry ruchowe a także korzystaliśmy z konsoli Xbox.
Dziękujemy za wspólną zabawę. Zapraszamy do biblioteki po ciekawe książki, do korzystania z gier planszowych oraz konsoli Xbox.
DKK – książka na wrzesień 2016
„Sońka”
Ignacy Karpowicz
21 września godz. 17.30
W życiu Sońki wszystko skończyło się dawno, dawno temu, wraz z wojną. Przeżyła i poczuła wtedy tyle, że później już ani żyła, ani czuła, mając jedynie wspomnienia i psią obrożę z gotyckim napisem.
Przypadkowe spotkanie przy wiejskiej drodze daje początek opowieści, która wreszcie może zostać wysłuchana.
Powiernikiem Sońki zostaje Igor — wzięty reżyser teatralny — który niespodziewanie znalazł się gdzieś poza zasięgiem sieci komórkowych. Na bieżąco przekształca historię staruszki w sztukę teatralną, tworząc własną wersję wydarzeń. A kiedy zdawać by się mogło, że wyczerpał już limit pomysłów, w wiejskiej chacie pojawia się Ignacy, o którym Igor uporczywie próbował zapomnieć…
Sońka to wielka, ale kameralna, prosta, choć niełatwa, wyciszona, lecz kipiąca emocjami, pacyfistyczna, a jednocześnie brutalna historia przepełniona miłością. Autor wykorzystuje konwencję romansu wojennego, by opowiedzieć o kiedyś i teraz; o tu i tam; o piekle i raju pamięci.
Ignacy Karpowicz po raz kolejny zaskakuje, jeszcze bardziej zachwyca i udowadnia, że po sukcesach Balladyn i romansów oraz ości na dobre wszedł do literackiej superligi.