W sobotę na Targowisku Miejskim spotkaliśmy się z naszymi czytelnikami w ramach kiermaszu przedświątecznego. Na targowisku odbył się kiermasz książek nowych i używanych, a Biblioteka zaproponowała wspólną zabawę w budowanie choinki z książek przyniesionych nam w darze, za które w zamian oferowała słodkie pierniczki ręcznie malowane.
Podczas kiermaszu nastąpiło rozstrzygnięcie kilku konkursów oraz wręczenie nagród laureatom. Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili na targowisku. Życzymy Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia
Ostatnie w tym roku spotkanie DKK upłynęło pod znakiem kobiet Europy.
Za sprawą Jeana Des Cars wybraliśmy się w podróż po epokach i krajach naszego kontynentu poznając nieprzeciętne jego władczynie.
Dwanaście sylwetek i dwanaście historii w pigułce, która zachęca do zgłębienia tematu. Dokładnie to podkreśliły czytelniczki: encyklopedyczne przedstawienie postaci, które samo w sobie nie wnosi wiele, ale zachęca do dalszego zgłębiania tematu. Zauważyły one również, że autor darzy wyjątkową sympatią przedstawione w książce kobiety, może dlatego kilku naszym zdaniem zabrakło, bo mniej lubiane? Tego nie wiemy, wiemy natomiast, że warto je poznać i wyrobić sobie własne zdanie na temat ich historii i historii w ogóle.
Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy na kolejne już w nowym roku.
W środę 16 grudnia w libiąskiej bibliotece odbyło się spotkanie podsumowujące efekty realizacji projektu „Nowoczesna biblioteka w Libiążu – remont, modernizacja, przebudowa i wyposażenie Biblioteki Głównej w Libiążu” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytetu „Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek” oraz ze środków Województwa Małopolskiego.
Goście mogli zobaczyć wyremontowane w II etapie zadania pomieszczenia przyziemia, gdzie znajduje się m.in. sala warsztatowa, obejrzeli także prezentację multimedialną prezentującą wygląd Biblioteki Głównej przed w trakcie oraz po zakończeniu projektu.
Na zakończenie odbył się koncert zatytułowany „Miasteczko cud”, podczas którego można było usłyszeć m.in. utwory Anny German oraz piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Marcina Kurcza oraz Marzeny Michalczyk. Dziękujemy za przybycie.
11 grudnia w bibliotece miało miejsce podsumowanie roku czytelniczego MOLIKI 2015. Z tej okazji zaprosiliśmy do nas pisarza dla dzieci pana Wiesława Drabika oraz dzieciaki, które przeczytały najwięcej książek. Po rozdaniu nagród i dyplomów pan Wiesław Drabik rozpoczął swoje spotkanie z małymi czytelnikami. Zaciekawił on wszystkie dzieciak i starszych, rozśmieszał, opowiadała ciekawe historie o swojej pracy i książeczkach, cały czas rymował co bardzo podobało się dzieciom. Zadawał im mnóstwo zagadek, za co rozdawał nagrody, każdy zdobył dla siebie coś ciekawego. Na spotkaniu można było także kupić książeczki pisarza i poprosić go o dedykację.
Pan Drabik jest autorem ponad 100 książek dla dzieci ukazujących się w pięciu wydawnictwach- niektóre z nich ilustrował. Większość publikacji to wesołe, rymowane bajki o zwierzętach, adresowane do najmłodszych czytelników i ich rodziców. Są to najczęściej bogato ilustrowane bajeczki o zwierzętach. Najbardziej znane książeczki autora to: Bajka o Smoku i Kraku, i o tym jak powstał Kraków, Awantura na podwórku, Łakomczucha, Kocie łakocie, MAŁa mYSZ skacze czyli myszomania, Mundial na Pastwiskach. Powodzeniem wśród dzieci cieszą się serie: „Zostań Mistrzem” i „Czytam z tatą” w żartobliwej formie opisujące drogę do medali najlepszych polskich sportowców, którzy w tych bajkach występują pod postaciami. Wiesław Drabik jest również autorem krótszych form, z których kilka umieszczono w wyborze: 100 wierszy na każdą okazję a wiersz „List do Mikołaja” w podręczniku do 2 klasy.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zaprosiliśmy do biblioteki Starszaków z Przedszkola nr 4 i nr 1 w Libiążu, razem trzy grupy. Na początku dzieciaki odgadywały zagadki świąteczne, następnie czytaliśmy sobie wiersz Tadeusza Kubiaka „Wesoła choinka”.
Rozmawialiśmy na temat zwyczajów i tradycji Bożego Narodzenia; o swoich przeżyciach, sposobach spędzania świąt, zdobieniu choinki i pierniczków, o jasełkach, szopce, pierwszej gwiazdce, stole wigilijnym, kolędach, pasterce. Po omówieniu jak wyglądają Święta w Polsce, opowiedzieliśmy sobie trochę na temat zwyczajów w innych krajach Europy i świata.
Na koniec przeczytaliśmy krótkie opowiadanie Liliany Fabisińskiej „Piernikowa gwiazdka” i zaprosiliśmy dzieciaki do wspólnego zdobienia pierniczków. Dziękujemy za wspólną zabawę.
Zapraszamy na spotkanie autorskie z pisarzem dla dzieci Panem Wiesławem Drabikiem w piątek 11.12.2015 roku o godz. 16.00. Młodzi czytelnicy będą mogli zakupić swoje ulubione książki pisarza i poprosić o autograf.
Spotkanie poprzedzi wręczenie molikom książkowym nagród dla Najaktywniejszego Czytelnika w roku 2015.
Impreza odbędzie się w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Libiążu przy ul. Górnicza 11.
„Kobiety, które zawładnęły Europą” Jean des Cars 17 grudnia godz. 18:00
Dwanaście wyjątkowych kobiet królowych mających wpływ na losy całych narodów i granice Europy od XVI wieku do współczesności!
Wszystkie fascynujące i niepowtarzalne, a jednocześnie tak różne. Kim były, czym się wsławiły, jak sięgnęły po władzę i dlaczego nie potrafimy o nich zapomnieć?
Ich krótkie lub długie życie to dni chwały na polu wojen, walk sukcesyjnych, zawieranych sojuszy czy też czas wypełniony pałacowymi intrygami przeplatanymi szczęściem lub cierpieniem?
Jean des Cars ukazuje kobiety postawione na czele państwa, małżonki monarchów lub regentki, które naznaczyły swoje czasy, wykuwając przymierza, knując spiski, stawiając czoło walkom sukcesyjnym, wywołując wojny, poszukując pokoju lub pokój zawierając, oddziałując swoimi czynami, inteligencją lub zwyczajnie osobistym urokiem: kobiety zamężne lub nie, obyczajowo skromne lub znane z prawdziwych lub przypisywanych im miłosnych przygód, które znaczyły niekiedy więcej niż królowe z uwagi na rozległość lub zróżnicowanie terytoriów podległych ich Koronie. Przedstawia nowe, często zaskakujące fakty historyczne, szczegółowe obrazy dzieciństwa, prawdziwe oblicza władczyń, pełniących jednocześnie rolę matek, kochanek, żon, ich zalety i wady, a także wiele ciekawostek dotyczących mody, urody i strojów typowych dla danej epoki.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda