Grudniowe spotkania Klubu Planszówkowego
Zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkania w grudniu! Szczególnie Mikołajkowe 🙂
Zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkania w grudniu! Szczególnie Mikołajkowe 🙂
27 listopada w ramach cyklu spotkań historycznych z okazji 50-lecia praw miejskich Libiąża odbył się kolejny wykład dotyczący lokalnych dziejów. O Armii Krajowej działającej na terenie Libiąża i Ziemi Chrzanowskiej opowiadał Wojciech Kempa – dziennikarz, historyk, autor pięciotomowej monografii śląskiego okręgu AK. W okresie II wojny światowej zachodnia część przedwojennego powiatu chrzanowskiego, m.in. z Libiążem i Chrzanowem, została przyłączona do III Rzeszy. Początkowo krzyżowały się tutaj struktury konspiracyjne tworzone w Generalnej Guberni oraz na Śląsku.
Ostatecznie Obwód Chrzanów przydzielony został do Okręgu Śląskiego AK. Silnym centrum tworzenia podziemia niepodległościowego na tym terenie był Fablok, w którym pracowało wielu ludzi z obszaru dawnego powiatu chrzanowskiego, w tym również z Libiąża. Jak podkreślał historyk Armia Krajowa na Górnym Śląsku działała w niezwykle trudnych warunkach. Dla Ślązaków czujących się Niemcami donoszenie na polskich konspiratorów było patriotycznym obowiązkiem. Akowcy działali w świecie, w którym „ściany miały uszy”. Kierownictwo okręgu zostało dwukrotnie rozbite, ale zawsze się odradzało. Niemcy rozpracowywali niższe szczeble polskiego podziemia niepodległościowego na podstawie przejętych materiałów oraz wprowadzając w struktury własnych agentów. Werbowano również odkrytych konspiratorów, którzy godzili się na współpracę w zamian za życie uwięzionych członków swoich rodzin. Aresztowania w tym czasie nie ominęły również mieszkańców Libiąża, działających w AK, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych. Armia Krajowa na Ziemi Chrzanowskiej tworzyła liczne struktury wojskowe, które przygotowywały się m.in. do akcji „Burza”. Jednak jej działalność na naszym terenie jest jeszcze wciąż mało znana i nie do końca odkryta. Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli wziąć udział w dyskusji i otrzymać od autora wszystkie tomy książki „Okręg Śląski Armii Krajowej”. Wydawnictwo można również wypożyczać w Bibliotece Głównej MBP w Libiążu.
Dziś bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 3 w Libiążu, aby wspólnie świętować Dzień Pluszowego Misia. Dzieci wysłuchały odpowiedzi o misiu Filutku i odpowiedziały na pytania dotyczące opowieści. Następnie bawiliśmy się w różne zabawy naśladując misie, tańcząc misiowy taniec czy też zabawa ciepło-zimno polegająca na odszukaniu schowanego misia. Na koniec dzieci wykonały prace plastyczne przedstawiające misia oraz otrzymały odznakę przyjaciela Pluszowego Misia.
Na listopadowych spotkaniach grą dominującą było KTULU. Bardzo spodobało się młodzieży i przyciągnęło nowych graczy. Na naszych spotkaniach nie zabrakło też innych gier: Uno, szachy/warcaby, Zombi, Kurnik, Dr Eureka, Hexx, Carcassonne, Star Realms i wiele innych. Serdecznie zapraszamy na grudniowe spotkania, a szczególnie Mikołajkowe – 6 grudnia.
W dniu dzisiejszym odwiedziła nas klasa druga ze szkoły podstawowej nr 2 w Libiążu. Dzieci zaznajomiły się
z działem dla dzieci i młodzieży, poznały zasady panujące w bibliotece oraz kto może zostać czytelnikiem. Zwiedziły również pozostałe działy biblioteki. Na sali konferencyjnej uczniowie oglądnęli prezentację
o symbolach narodowych Polski, poznały ich historię powstania a następnie rozwiązali krzyżówki i zagadki.
Zapraszamy do udziału w konkursie na Libiąską Bajkę Profilaktyczną.
Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 2 odwiedziły Bibliotekę z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Dzieci wzięły udział w spotkaniu, podczas którego opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz układały puzzle przedstawiające postać bajkową. Były także muzyczne zabawy ruchowe.
Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą
w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.
Podczas listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki przedmiotem dyskusji była książka Davida Ungera „Pan własnego losu”. Jest to historia mężczyzny, który na pierwszy rzut oka jest wcieleniem sukcesu. Należy do elity gwatemalskiego społeczeństwa, prowadzi dobrze prosperującą kancelarię prawniczą, ma żonę, dzieci oraz cały szereg czarujących kochanek. Ale pewnego dnia w jego życiu pojawia się Maryam, libańska piękność, w której Guillermo zakochuje się bez pamięci do tego stopnia, że kiedy ją traci, nie widzi innego wyjścia jak tylko zaaranżować własną śmierć.
Fabuła książki została oparta na niewiarygodnej, ale prawdziwej historii Rodrigo Rosenberga, gwatemalskiego prawnika, który w 2009 roku zaplanował własne morderstwo, uprzednio przygotowując nagranie wideo, w którym winą za swoją śmierć obarczył prezydenta Gwatemali. Historia ukazuje nam skorumpowany świat Ameryki Łacińskiej jednak, jak stwierdzili Klubowicze, nie na tyle, żeby poznać atmosferę tam panującą czy życie codzienne mieszkańców. Mimo, że książkę dobrze się czytało, oceny uczestniczek dyskusji nie były wysokie.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 11 grudnia o godz.18.00, a omawiana będzie powieść „Zapomniany Walc” Anne Enright. Serdecznie zapraszamy.
W dniu dzisiejszym odbył się cykliczny, gminny konkurs historyczny im. Andrzeja Harata pt. „Topografia Libiąża i jego historia od zarania do 1939 r.”. Organizatorami konkursu są Szkoła Podstawowa nr 1 w Libiążu, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Libiąskie Centrum Kultury, przy współpracy Zespołu Szkół w Libiążu, a jego inicjatorem i głównym fundatorem – prof. Marek Harat, wnuk Andrzeja Harata, mieszkańca Libiąża, żołnierza Armii Krajowej.
W konkursie wzięło udział 45 uczniów ze szkół podstawowych gminy Libiąż w dwóch kategoriach wiekowych. Zadaniem uczestników było wykazanie się wiedzą na temat libiąskiej topografii (dzielnice, wzgórza, cieki wodne, miejsca charakterystyczne) oraz historii miejscowości i osób z nią związanych. Ogłoszenie wyników i rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 11 listopada podczas Libiąskiej Biesiady Patriotycznej.