Projekt „Mam w planie czytanie” zrealizowany

11
W okresie od czerwca do października Miejska Biblioteka Publiczna w Libiążu realizowała projekt pod nazwą „Mam w planie czytanie” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury „Promocja czytelnictwa”. W ramach zadania zorganizowano wiele wydarzeń kulturalnych dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów, w których w sumie wzięło udział ok. 400 osób.
W wakacje najmłodsi mieszkańcy naszej gminy oraz ich opiekunowie wzięli udział w plenerowych spotkaniach na placach zabaw w Libiążu, Żarkach i Gromcu, podczas których oprócz wesołej zabawy, głośnego czytania, konkursów i gier uczestniczyli w montowaniu i prezentacji budek do bookcrossingu, które służą odtąd okolicznym mieszkańcom. Budki wykonali instruktorzy i podopieczni Fundacji im Brata Alberta w Libiążu, za co serdecznie dziękujemy. W Bibliotece Głównej w Libiążu natomiast miały miejsce warsztaty prezentujące różne formy wyrazu artystycznego i zabawy – lapbookingu i scrapbookingu. Ich efektem były artystycznie
i pomysłowo wykonane teczki tematyczne oraz wspaniale udekorowane kartki, zakładki, albumy i pamiętniki.
W ramach projektu zaprosiliśmy także młodzież, by podczas warsztatów zatytułowanych „Wokół książki” zaprezentować im literaturę w formie obrazkowej, czyli komiks oraz baśniogrę – ciekawą formę zanurzania się
w świat wyobraźni kreowany w paragrafówkach RPG. Zachęcaliśmy w ten sposób do czytania i zagłębiania się w świat literackich opowieści oraz do odwiedzania biblioteki.
Także przedszkolaki znalazły coś dla siebie w projekcie „Mam w planie czytanie” – mogły poznawały książki
i bibliotekę podczas spotkania z wyjątkowymi gośćmi – żywymi alpakami i ich opiekunami, aktorami
z dziecięcego teatrzyku czy rycerzem z kufra Muzeum Historycznego Miasta Kraków. Aby opisać swoje wrażenia z tych spotkań, dzieci miały za zadanie narysować buźki z minkami obrazującymi swoje emocje – wszystkie były wesołe i uśmiechnięte, co oznacza, że zajęcia naprawdę się podobały.
Dużym powodzeniem cieszył się konkurs „Opowiedz o swoich wakacjach”, w którym uczestnicy mieli za zadanie wykonać pracę literacką bądź plastyczną opisującą ich prawdziwe lub wymarzone wakacje. Na podsumowanie konkursu dzieci i młodzież oraz ich rodzice wzięli udział w spotkaniu autorskim z pisarką i ilustratorką Zuzanną Orlińską, która na podstawie swojej twórczości przedstawiła wartość czytania i korzyści płynące z odwiedzania biblioteki.
Powodzenie projektu i liczny udział uczestników pozwalają zakładać, że jego główne cele zostały zrealizowane. Te cele to przede wszystkim podkreślenie roli biblioteki w rozwoju najmłodszych, podkreślenie prestiżu czytania i powiązanie czytania z samymi pozytywnymi emocjami – spotkaniami w grupie przyjaciół, wesołą zabawą w atrakcyjnych i niecodziennych formach, czy pobytem w parku.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i mamy nadzieję, że będziemy się regularnie spotykać w libiąskiej bibliotece.